Prawdopodobnie zwiększenie wydajności produkcji to cel każdego przedsiębiorstwa. Jednym ze skutecznych sposobów jest ograniczenie do minimum urządzeń, które wymagają udziału pracownika. Optymalizacja pracy w przedsiębiorstwie poprzez automatyzację na linii hala produkcyjna - magazyn umożliwi zwiększenie wydajności produkcji. Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić automatyczny system transportowy i jak to zrobić.
Ograniczenie do minimum pracy wózków w magazynie wymaga zastosowania innego rozwiązania. Przenośniki paletowe to uniwersalne urządzenia, które umożliwią zwiększenie wydajności produkcji. Dlaczego? Czynności związane z transportem palet zwykle wykonywane są przez pracowników. Wiąże się to nie tylko z dużym nakładem czasu, ale również realnym ryzykiem wypadków. Zautomatyzowany system transportu pozwala zoptymalizować ruch towarów oraz zapewnia:
Na czym polega uniwersalność takiego rozwiązania? Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji tradycyjny budynek czy hale produkcyjne, możesz stworzyć sprawny system transportu pomiędzy obiektami. Przenośniki sprawdzą się zarówno na prostych, kilkumetrowych odcinkach, jak i w przypadku skomplikowanych układów. Ponadto, doskonale współpracują z urządzeniami takimi jak wózki widłowe czy paletowe, które wymagają ze strony pracowników manualnej obsługi.
Sprawne wdrożenie systemu transportu opartego na automatyzacji daje szansę na większą wydajność produkcji. Inwestycja tego rodzaju wymaga oczywiście rozsądnego planu tak, by transport do magazynu przebiegał bezkolizyjnie. Decyzja o wprowadzeniu systemu to również szansa na zmianę organizacji pracy, a tym samym poprawę efektywności zespołu. Automatyzacja pozwala zwiększyć wydajność oraz elastyczność produkcji, co ma bezpośrednie przełożenie na dochody przedsiębiorstwa. To szczególnie istotna informacja dla małych firm, które często są przekonane, że w przypadku małoseryjnej produkcji nie ma sensu wprowadzanie takich rozwiązań. Tymczasem, nawet niewielkie przedsiębiorstwo może skorzystać na wdrożeniu automatyzacji procesów produkcyjnych.
Często jest tak, że magazyn i zakłady produkcyjne znajdują się w kilku obiektach. Istnieje możliwość połączenia budynków za pomocą zautomatyzowanego systemu transportu. Wykorzystuje się do tego tunele lub nadziemne estakady, które nie zakłócają ruchu wewnątrz obiektów. Optymalizację transportu stosuje się również do zwiększenia wydajności produkcji wewnątrz magazynu podzielonego na kilka stref lub pomiędzy magazynami, jeśli jest ich więcej.
W ostatnich latach w przemyśle coraz większą popularność zyskują hale namiotowe oraz hale stalowe, które zastępują tradycyjne budynki murowane. Tam również można wykorzystać przenośniki paletowe oraz urządzenia wspierające zautomatyzowany system transportu. Niezależnie od przypadku, zawsze należy pamiętać o profesjonalnym zabezpieczeniu inwestycji, wykorzystując do tego ogrodzenia, przejścia dla pracowników i wejścia z kontrolą dostępu. Aby układ prawidłowo funkcjonował, niezbędny jest również odpowiednio skonfigurowany system sterujący.
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2024 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI