Blog Protan Elmark

hale namiotowe - przydatne informacje

Jak dobrać odpowiedni dach hali magazynowej?

Opublikowano 07 / 03 / 2018

Jak dobrać odpowiedni dach hali magazynowej?

Hale namiotowe to obiekty występujące w różnych wariantach. Ze względu na przeznaczenie hali indywidualnie dostosowujemy konstrukcję tak, aby zwiększyć funkcjonalność obiektu. Dachy hal magazynowych Protan Elmark kryte są materiałem poliestrowym powleczonym PVC. Jednak materiał to nie wszystko… Sprawdźcie, jaki rodzaj konstrukcji dachu namiotu magazynowego wybrać.


Dachy dwuspadowe

Hale namiotowe dwuspadowe mają szerokie zastosowanie i świetnie sprawdzają się jako tańsza alternatywa dla tradycyjnych budynków murowanych, czy innych obiektów stałych (ze sztywnym dachem). Dachy dwuspadowe to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w obiektach magazynowych.

IMG 1183IMG 0601

Ich podstawowymi zaletami są:

  • niski koszt realizacji,
  • możliwość przedłużenia i zwiększenia powierzchni obiektu w każdym momencie jego użytkowania,
  • mniejsze ryzyko inwestycji (możliwy jest zwrot części poniesionych kosztów w przypadku odsprzedaży obiektu),
  • mobilność (hala może być przeniesiona w dowolnym momencie w inne miejsce),
  • szybki montaż (realizacji zwykle trwa kilka tygodni, a więc nie ma tu miejsca na czasochłonne prace budowlane), 
  • finansowanie poprzez leasing.

Aluminiowe czy stalowe?

Hale magazynowe z dachem dwuspadowym mogą zostać zrealizowane w oparciu o konstrukcję aluminiową lub stalową. Ta pierwsza wykonywana jest w standardowej szerokości od 10 do 40 metrów i wysokości 2,5 – 6 m. Zbudowana jest z prostokątnych zamkniętych profili aluminiowych, a wytrzymałość takiej konstrukcji na warunki atmosferyczne podnosi się poprzez zagęszczenie ram lub zwiększenie przekroju profili ram nośnych.

impact photo protan elmark golochow 5impact photo protan elmark dabrowa gornicza 2
Konstrukcje stalowe z dachem dwuspadowym wykonywane są w szerokościach: 10 do 20 metrów. Są one złożone z ram zbudowanych z profili zamkniętych w układzie kratownicowym. Hale stalowe nie muszą być dodatkowo wzmacniane poprzecznymi linami stężającymi. Dzięki ich stabilności polecane są klientom, którym zależy na możliwie jak największej wysokości magazynowania.


Dachy wielospadowe

Konstrukcja dachów wielospadowych prócz niestandardowej i ciekawej formy, zwiększa wysokość użytkowania i składowania towarów w obiekcie magazynowanych.
Dachy wielospadowe nie wymagają zastosowania przeciwśniegowych lin poprzecznych umieszczanych na wysokości okapu. Precyzyjnie wyprofilowany dach pozwala na samodzielne zsuwanie się zalegającego śniegu.

dach wielospadowy protan elmark2Dach wielopspadowy2


Dachy wielkospadowe oparte na konstrukcji aluminiowej są wykonywane w standardowych szerokości od 15 do 30 metrów. Do wszystkich hal aluminiowych dobierane jest poszycie dzielone zgodnie z segmentacją, dzięki czemu naciąg poszycia jest mocniejszy.

Masz pytania?

Zadzwoń do nas

+48 61 81 34 523
powrót