#BliżejNas 1 - rozmowy z ludźmi Protan Elmark

BLIŻEJ NAS!

BLIŻEJ NAS!

"Bliżej nas" to cykl wywiadów z wyjątkowymi ludźmi Protan Elmark. Będziemy tu prezentować sylwetki oraz rozmowy z naszymi najbardziej doświadczonymi pracownikami/ współpracownikami, a także partnerami biznesowymi. To oni budują sukces naszej firmy!

 

 

 

#BliżejNas 1

Wywiad z Witoldem Wolasem - brygadzisą w dziale obróbki PVC

Witku, czym zajmujesz się w Protan Elmark (jakie jest Twoje stanowisko)? Jak długo tutaj pracujesz?

W PROTAN ELMARK (PELM) pracuję od ok 20 lat. Jestem brygadzistą działu obróbki PVC. W moim dziale produkujemy poszycia na hale namiotowe.

Jesteś jedną z najdłużej pracujących osób w firmie.

Tak, to prawda.

Można zatem mówić, że jesteś skarbnicą wiedzy. Jaki jest więc zakres Twoich aktualnych obowiązków?

W związku ze stanowiskiem na bieżąco koordynuję pracę mojego działu tak, by wszystko wyjechało na czas. Ponadto, przygotowuję zestawienia materiałów plandekowych niezbędnych do produkcji poszyć na konkretne konstrukcje. Obsługuję również ploter, który wykorzystujemy do produkcji powłok na namioty sferyczne.

Stanowisz jedną z niewielu osób, która niemal w każdym temacie może pomóc.

Przeszedłem liczne działy w firmie: pracowałem w magazynie, jeździłem również na montaże. Bezwzględnie wiedza zdobyta podczas realizacji tych prac przydaje się przy wykonywaniu aktualnych obowiązków.

Najlepszym sposobem na budowanie solidnej kariery zawodowej w danej firmie jest przejście przez różne działy. Nie mając tej bazy, którą dysponujesz teraz, nie byłbyś tak dobry w tym co robisz. Fakt ten powoduje, że po prostu znasz się na rzeczy.

To prawda. Pamiętam jeszcze czasy, gdy „szyło się poszycia” na miarę bazując na pomiarach bezpośrednio pobranych z konstrukcji. Czasy te dawno poszły w niepamięć, ale wiedza w ten sposób zdobyta przydaje się w różnych sytuacjach. Jestem w stanie weryfikować już na stole produkcyjnym, czy wskazane parametry się zgadzają, czy elementy poszycia będą do siebie pasować. Już od wielu lat pracujemy wg konstrukcyjnych rysunków warsztatowych, ale uważam, że weryfikacja jest potrzebna na każdym etapie realizacji. Zasada podwójnej kontroli pozwala eliminować błędy.

Ile w tej chwili osób obejmuje dział obróbki materiału PVC, którym kierujesz?

Jest to 19 osób razem ze mną.

Nie jest to mała grupa. Jak wygląda zatem Twoje zarządzanie?

Od rana otrzymuję harmonogram, stąd wiem o terminach realizacji zleconych hal. Kolejno je produkujemy, aby wyeliminować opóźnienia. W tym momencie pracujemy na dwie zmiany i staramy się harmonizować działania tak, aby wszystko zostało dopięte na czas.

A na ile aktywnie uczestniczysz w pracy konstruktorów?

Faktycznie czasami dopracowujemy razem kwestie techniczne. Lepiej w niektórych tematach podejść do sprawy od strony praktycznej i sprawdzić czy wszystko się zgadza.

Taki z Ciebie, można by rzec, audytor wewnętrzny.

Nie wszystko od razu można dostrzec. Jesteśmy zobligowani, aby sprawdzać siebie nawzajem; aby produkt, który oddajemy spełniał wymogi klienta. Im więcej oczu na coś spojrzy, tym lepiej.

Czy zdarza Ci się bezpośredni kontakt z klientami?

Tak, rzadko co prawda, ale tak. Jeżeli temat jest skomplikowany najlepiej, aby omówić wszystko na miejscu. Zmieniają się parametry obiektu, znajdujemy odpowiednie rozwiązanie i działamy.

Czy czujesz się potrzebny w tej firmie? Lubisz to, co robisz?

Tak. Lubię wyzwania. W PELM nie ma monotonii, zawsze jest coś interesującego do opracowania czy zrealizowania. Praca i doświadczenie, które mam na pewno inspirują do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych.

Jak w Twoich oczach wygląda praca w PELM? Jak byś ją opisał na przestrzeni lat.

Na pewno jest łatwiejsza komunikacja. Pracownicy są zaangażowani i chętni do pomocy. Firma się rozwija, rozrasta, mamy coraz więcej ciekawych propozycji rozwiązań dla klientów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnie propozycji, opowiedz, co możemy zaoferować inwestorowi w kwestii obróbek materiału plandekowego? Mianowicie jak zmieniła się przez minione lata technologia, o ile się w ogóle zmieniła? I co nam daje to, że korzystamy z takiej technologii zgrzewu, a nie innej?

Technologia, którą wykorzystujemy do obróbki materiału PVC jest na pewno światowa. Od lat korzystamy z maszyn zgrzewających falami wysokiej częstotliwości (HF), które zapewniają bardzo wysoką jakość zgrzewu. Połączenia materiału PVC wykonane w ten sposób charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Poszycia zgrzewane przy pomocy technologii HF funkcjonują latami, bez zarzutu. To jest na pewno nasza mocna strona, która powoduje, że tak wielu partnerów / klientów polskich i zagranicznych wybiera właśnie nas spośród innych dostępnych firm na rynku. Nie przypadkowo traktowani jesteśmy jako lider wśród producentów hal namiotowych. To na naszych barkach spoczywa wyznaczanie kierunku w tej branży. Praktykujemy tą strategię od lat i niech tak pozostanie :)

Na czym polega sama technologia zgrzewania? Co powoduje, że plandeki połączone falami HF nie ulegają rozerwaniu?

Mamy tutaj do czynienia z wysoką częstotliwością, która sprawia, że jedna powłoka praktycznie wtapia się w drugą, co skutkuje nierozerwalnością. Zgrzew jest tak silny, że bardziej prawdopodobne jest rozerwanie materiału w miejscu, gdzie zgrzewu nie ma.

Bardzo często klienci wspominają o klejeniu materiału plandekowego. Czy taki sposób jest rekomendowany w ramach naprawy usterek poszycia (przetarć / rozdarć)?

Nie ma takiej możliwości. Klej absolutnie nie trzyma materiału PVC.

 

 

Technologię już znamy. A co z jakością stosowanych materiałów do produkcji poszyć?

Zaczniemy może od żyłki kederowej – elementu, który dogrzewa się na krańce poszycia. Za pomocą tej żyłki mocuje się poszycie bezpośrednio do profili aluminiowych. Niewątpliwie istotną kwestią jest dla nas dobry gatunek materiału. To bezpośrednio wpływa na wybór producenta. Testujemy materiały w różnych warunkach, np. dostarczono nam kiedyś próbkę kederu specjalnie przygotowanego na mrozy, który po wyciągnięciu z lodówki się złamał. Keder musi być elastyczny, nie może tak reagować. Jak widać wszystko dokładnie sprawdzamy.

Często padają pytania ze strony klientów dot. gramatury materiału PVC. W naszej produkcji stosujemy materiał o gramaturze 650/m2. Dlaczego jest to odpowiedni surowiec?

Materiał ten odnajduje się praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych. Powłoka się mniej utlenia, ściera. Gdybym miał stawiać obiekt namiotowy do własnego użytku, wybrałbym materiał o dobrym splocie włókien wewnątrz dokładnie taki, jaki stosujemy.

 

Część klientów zauważa, że bije od nas entuzjazm – widać po nas, że jesteśmy zadowoleni z tego, co robimy, że ta praca nas nakręca.

Tak, natomiast trzeba wziąć pod uwagę fakt, że poza atmosferą szczególnie ważna jest pewność produktu. Nie sprzedajemy byle czego. Zależy nam na jakości oferowanych rozwiązań. Mamy samokontrolę, tzn. produkcja hali jest monitorowana na każdym kolejnym etapie realizacji. Klienci płacą za to, aby mieć obiekt bezpieczny i funkcjonalny. A bazą do tego są odpowiednie rzetelnie opracowane dokumenty, dzięki którym nasze hale są szyte na miarę i gwarantują klientom bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

Skieruj jeszcze parę słów dla tych, którzy chcieliby pracować dla nas w dziale obróbki materiału PVC. Jakie kompetencje są potrzebne na takie stanowisko?

Przede wszystkim taka osoba musi chcieć pracować. Praca ta nie wymaga szczególnych umiejętności. Mówiąc pół żartem - potrzebna jest tylko miara i nożyczki :) Serdecznie zachęcamy do pracy w naszej firmie. Tu pracuje się naprawdę dobrze, o czym świadczy moje 20 lat stażu. Nie jest to przypadek.

 

 

 

 

 

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Hanna Majchrowicz
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta