Automatyzacja magazynów to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród logistyków i właścicieli przedsiębiorstw. Zautomatyzowany magazyn działa szybciej i sprawniej, a przy okazji ogranicza pracę ludzi do absolutnego minimum. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna w ostatnich miesiącach - pracodawcy na całym świecie mierzą się z epidemią koronawirusa, który wstrzymuje działania produkcyjne i logistyczne. Ekonomiści biją na alarm - stan zawieszenia wpłynie na sytuację finansową firm, jak i całej gospodarki. Najlepszym sposobem, aby uchronić swój magazyn przed negatywnymi skutkami epidemii jest automatyzacja procesów.
Epidemii nie sposób zaplanować, przychodzą nagle i zmieniają dotychczasowy sposób funkcjonowania państw, społeczności i przedsiębiorstw. Na szczęście obecna technologia pozwala nam - logistykom - przygotować się na najgorszy scenariusz, czyli brak rąk do pracy. Zautomatyzowane magazyny są obsługiwane przez 1 lub 2 osoby, podczas gdy w tradycyjnych halach pracuje nawet kilkaset osób. Automatyczne systemy pozwalają, więc utrzymać magazynom ten sam poziom wydajności, co dotychczas. Automatyzacja magazynów to proces technologiczny, dzięki któremu:
praca będzie niezwykle płynna. Magazyn może działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez względu na epidemie i obostrzenia rządu,
nie poniesiesz dodatkowych kosztów osobowych, związanych ze zwolnieniami L4 i urlopami opiekuńczymi,
ograniczysz zadania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Wśród innych zalet związanych z automatyzacją magazynu należy wymienić maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają przearanżowanie magazynu - wyższe i gęściej rozstawione regały, brak konieczności pozostawienia miejsca dla wózków widłowych i paleciaków oraz brak łazienek, kuchni i pomieszczeń socjalnych dla pracowników.
Automatyzacja pozwala na przyjęcie do magazynu większej ilość produktów, a przecież w czasie epidemii popyt na większość towarów wzrasta.
Chociaż wdrażanie automatyki magazynowej nie należy do najtańszych procesów, to w praktyce taka inwestycja wiąże się z dużymi oszczędnościami. Decydując się na automatyzację magazynu możesz liczyć na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem licznego personelu. Jak już wspomnieliśmy, tradycyjny magazyn obsługuje nawet kilkuset pracowników, zaś w zautomatyzowanej hali pracuje maksymalnie kilka osób.
To bardzo ważne w czasach epidemii - gdy konkurencja traci pieniądze na świadczenia dla pracowników, Ty oszczędzasz ogromne sumy, a Twój magazyn funkcjonuje w niezmienionym tempie.
Automatyzacja magazynu przyczynia się do zwiększenia szybkości i efektywności pracy magazynu. Zamówienia są wydawane szybciej, a ryzyko uszkodzenia mechanicznego towaru jest znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnych magazynów. Ponadto, zautomatyzowane systemy magazynowe nie popełniają błędów typowych dla człowieka - inwestując w automatyzację możesz być pewien, że każde zamówienie będzie kompletne i dobrze zaadresowane.
Na koniec dwie najważniejsze zalety, które wynikają z automatyzacji powierzchni magazynowej: bezpieczeństwo i utrzymanie czystości - magazyny automatyczne znacząco odciążają pracę ludzką. Pracownicy magazynu nie muszą operować na dużych wysokościach czy manewrować pomiędzy pędzącymi wózkami widłowymi. Tym samym maksymalnie ograniczamy ryzyko utraty życia lub zdrowia.
Nowoczesne technologie ułatwiają utrzymanie higieny - co w obecnym momencie jest wyjątkowo ważne. Zautomatyzowane magazyny posiadają specjalne platformy myjące, systemy mycia regałów i inne urządzenia, dzięki którym praca jest bardziej higieniczna.
Najlepszą odpowiedzią na pytanie “Czy automatyka magazynu jest odpowiedzią na kolejne epidemie?” są przykłady przedsiębiorstw, które już zainwestowały w nowoczesne technologie.
W przeciągu najbliższych 5 lat Chiny planują unowocześnić krajowe technologie produkcyjne. Obecnie w państwie działa ponad 800 firm specjalizujących się w budowie robotów przemysłowych, które mają zaopatrzyć rodzime hale magazynowe i produkcyjne. Trend automatyzacji magazynów dotarł również do Europy - firma Kaufland otwiera w Polsce jeden z najnowocześniejszych magazynów automatycznych. Efektem automatyzacji jest trzykrotny wzrost wydajności - dziennie magazyn drobnicowy opuści nawet 75 tys. opakowań.
W czasach epidemii automatyzacja magazynu to konieczność. Nowoczesne hale magazynowe i hale namiotowe pozwalają na płynną pracę w każdych warunkach, a mniejsza liczba pracowników oznacza mniej wydatków na pensje i dodatkowe świadczenia. Wdrożenie technologii warto przemyśleć już na etapie budowy hal. Automatyzacja magazynów to proces, który niesie wiele pozytywnych zmian i z pewnością warto wdrożyć go w każdej firmie.
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2024 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI