Czy automatyka magazynu jest odpowiedzią na kolejne epidemie?

Automatyzacja magazynów to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród logistyków i właścicieli przedsiębiorstw. Zautomatyzowany magazyn działa szybciej i sprawniej, a przy okazji ogranicza pracę ludzi do absolutnego minimum. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna w ostatnich miesiącach - pracodawcy na całym świecie mierzą się z epidemią koronawirusa, który wstrzymuje działania produkcyjne i logistyczne. Ekonomiści biją na alarm - stan zawieszenia wpłynie na sytuację finansową firm, jak i całej gospodarki. Najlepszym sposobem, aby uchronić swój magazyn przed negatywnymi skutkami epidemii jest automatyzacja procesów.

Zalety płynące z automatyzacji magazynów

Epidemii nie sposób zaplanować, przychodzą nagle i zmieniają dotychczasowy sposób funkcjonowania państw, społeczności i przedsiębiorstw. Na szczęście obecna technologia pozwala nam - logistykom - przygotować się na najgorszy scenariusz, czyli brak rąk do pracy. Zautomatyzowane magazyny są obsługiwane przez 1 lub 2 osoby, podczas gdy w tradycyjnych halach pracuje nawet kilkaset osób. Automatyczne systemy pozwalają, więc utrzymać magazynom ten sam poziom wydajności, co dotychczas. Automatyzacja magazynów to proces technologiczny, dzięki któremu:

  • praca będzie niezwykle płynna. Magazyn może działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez względu na epidemie i obostrzenia rządu,

  • nie poniesiesz dodatkowych kosztów osobowych, związanych ze zwolnieniami L4 i urlopami opiekuńczymi,

  • ograniczysz zadania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej

Wśród innych zalet związanych z automatyzacją magazynu należy wymienić maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają przearanżowanie magazynu - wyższe i gęściej rozstawione regały, brak konieczności pozostawienia miejsca dla wózków widłowych i paleciaków oraz brak łazienek, kuchni i pomieszczeń socjalnych dla pracowników.

Automatyzacja pozwala na przyjęcie do magazynu większej ilość produktów, a przecież w czasie epidemii popyt na większość towarów wzrasta.

Zmniejszenie kosztów

Chociaż wdrażanie automatyki magazynowej nie należy do najtańszych procesów, to w praktyce taka inwestycja wiąże się z dużymi oszczędnościami. Decydując się na automatyzację magazynu możesz liczyć na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem licznego personelu. Jak już wspomnieliśmy, tradycyjny magazyn obsługuje nawet kilkuset pracowników, zaś w zautomatyzowanej hali pracuje maksymalnie kilka osób.

To bardzo ważne w czasach epidemii - gdy konkurencja traci pieniądze na świadczenia dla pracowników, Ty oszczędzasz ogromne sumy, a Twój magazyn funkcjonuje w niezmienionym tempie.

Optymalizacja procesów magazynowych

Automatyzacja magazynu przyczynia się do zwiększenia szybkości i efektywności pracy magazynu. Zamówienia są wydawane szybciej, a ryzyko uszkodzenia mechanicznego towaru jest znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnych magazynów. Ponadto, zautomatyzowane systemy magazynowe nie popełniają błędów typowych dla człowieka - inwestując w automatyzację możesz być pewien, że każde zamówienie będzie kompletne i dobrze zaadresowane.

Bezpieczeństwo i czystość

Na koniec dwie najważniejsze zalety, które wynikają z automatyzacji powierzchni magazynowej: bezpieczeństwo i utrzymanie czystości - magazyny automatyczne znacząco odciążają pracę ludzką. Pracownicy magazynu nie muszą operować na dużych wysokościach czy manewrować pomiędzy pędzącymi wózkami widłowymi. Tym samym maksymalnie ograniczamy ryzyko utraty życia lub zdrowia.

Nowoczesne technologie ułatwiają utrzymanie higieny - co w obecnym momencie jest wyjątkowo ważne. Zautomatyzowane magazyny posiadają specjalne platformy myjące, systemy mycia regałów i inne urządzenia, dzięki którym praca jest bardziej higieniczna.

Firmy, które wdrożyły automatyczne systemy magazynowania

Najlepszą odpowiedzią na pytanie “Czy automatyka magazynu jest odpowiedzią na kolejne epidemie?” są przykłady przedsiębiorstw, które już zainwestowały w nowoczesne technologie.

W przeciągu najbliższych 5 lat Chiny planują unowocześnić krajowe technologie produkcyjne. Obecnie w państwie działa ponad 800 firm specjalizujących się w budowie robotów przemysłowych, które mają zaopatrzyć rodzime hale magazynowe i produkcyjne. Trend automatyzacji magazynów dotarł również do Europy - firma Kaufland otwiera w Polsce jeden z najnowocześniejszych magazynów automatycznych. Efektem automatyzacji jest trzykrotny wzrost wydajności - dziennie magazyn drobnicowy opuści nawet 75 tys. opakowań.

Podsumowanie

W czasach epidemii automatyzacja magazynu to konieczność. Nowoczesne hale magazynowe i hale namiotowe pozwalają na płynną pracę w każdych warunkach, a mniejsza liczba pracowników oznacza mniej wydatków na pensje i dodatkowe świadczenia. Wdrożenie technologii warto przemyśleć już na etapie budowy hal. Automatyzacja magazynów to proces, który niesie wiele pozytywnych zmian i z pewnością warto wdrożyć go w każdej firmie.

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta