Skontaktuj się z nami
Napisz do nas
Skonfiguruj halę
Wybierz język
MENU

Jak obniżyć koszty magazynowania?

Każda z firm chce obniżyć koszty magazynowania przy jednoczesnej maksymalizacji zysków. To możliwe, dzięki zastosowaniu drobnych rozwiązań usprawniających wykorzystanie przestrzeni i przepływ towarów. Statystyki wskazują na to, że współcześnie koszty magazynowania to pula największych wydatków na wszystkie koszty magazynowania w logistyce. Przeanalizuj swoje usługi pod kątem ich rozkładu na części pierwsze i przeczytaj poniższe wskazówki.

Jak obniżyć koszty magazynowania?

Z pewnością nie zależy Ci na jednorazowych oszczędnościach (choć te są również ważne), ale na działaniu, które zmniejszy regularne płatności. Aby tak się stało, musisz objąć swoim myśleniem wszystkie szczegóły przestrzeni materialnej, ale też całego procesu zakupu i sprzedaży produktów. 

Optymalizacja produktów wraz z ich opakowaniami

Obniżanie kosztów magazynowania rozpocznij od odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób pakujesz sprzedawane produkty? Aby zaoszczędzić pieniądze, w trakcie przepakowywania przedmiotów, warto wykorzystywać oryginalne kartony, folie i pudełka (o ile to możliwe), a w ramach wypełniacza przy tworzeniu paczek, użyć makulatury. Kupowanie oddzielnych wypełnień z pewnością nie pomoże w redukcji kosztów. 

Ograniczaj gabaryty produktów

Sposób pakowania wpływa na koszty transportu. Unikaj więc wszelkich przesyłek ponadgabarytowych i staraj się przyjąć jeden, standardowy rozmiar. To również dobry sposób na to, by równomiernie przechowywać towar w magazynie i tym samym zaoszczędzić (lub przewidywać) dostępne miejsce. Kiedy łączysz zamówienia w grupy, zoptymalizuj też trasę - być może zamiast dwóch środków transportu, wystarczy tylko jeden? Zamiast schematycznego poruszania się po drogach, przeanalizuj trasę od nowa - mała zmiana może okazać się wielką korzyścią. 

Wykorzystaj dobrze przestrzeń magazynową

Obciążenia opłatami mają również swoje źródło w korzystaniu z zewnętrznych magazynów. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zapoznaj się z przelicznikami, które obowiązują w tej konkretnej firmie. Niższe koszty magazynowania są też efektem dbania o przestrzeń i wygospodarowania jak największej ilości miejsca na towar. Pomagają w tym np. wąskie alejki. Nie bez znaczenia jest sposób oświetlenia - najlepszym rozwiązaniem są lampy LED. Im gorzej funkcjonuje dany magazyn, tym większymi kosztami będziesz obciążony jako najemca. Jeśli masz możliwość zrezygnowania z wynajmu magazynu i zainwestowania we własne miejsce, sprawdź np. ofertę mobilnych hal magazynowych Protan Elmark. Budowa hal trwa krótko, jest zdecydowanie korzystniejsza finansowo niż tradycyjne, murowane budynki, a dzięki współczesnej technologii, można ją łatwo przystosować do warunków, w jakich muszą odnaleźć się dane produkty. Plusem takich hal jest też możliwość łatwego wdrażania zmian i rozbudowywania powierzchni.  

Zmień system planowania i zredukuj zapasy

W wielu firmach koszty magazynowania mogą być zdecydowanie niższe, jeśli poprawiony zostanie system planowania zakupów i zarządzania zapasami. Nadmiar produktów jest powszechnym problemem, ale jego rozwiązania mogą okazać się przydatne. Zalegający towar, którego nie można sprzedać i wykorzystać w żaden inny sposób, to pieniądze wyrzucone w błoto. Na szczęście wcale nie musi tak być - zapasy powinny być minimalne, ale wystarczające. Kryteria tej oceny będą oczywiście dla każdej branży inne.

Postaw na centralizację magazynów

Zamiast kilkudziesięciu magazynów, stwórz jeden, centralny. To nie tylko możliwe, ale i korzystne. Utrzymywanie sieci małych magazynów, które zlokalizowane są w dodatku w wielu miejscach, to duże koszty w porównaniu do centralnej przestrzeni. Słynna zasada "less is more" (ang. mniej znaczy więcej) sprawdza się również w branży produkcyjnej i sposobach magazynowania artykułów. Mobilne hale namiotowe lub stalowe, które sprawdzają się jako całoroczne hale magazynowe, można w odpowiednim czasie powiększyć. 

Wybierz outsourcing

Jakie zalety ma sprawny outsourcing? Podstawową jest dużo lepsza organizacja zarówno, jeśli chodzi o magazynowanie, jak i samą dystrybucję produktów. Outsourcing, czyli powierzenie części obowiązków zewnętrznej firmie, może naprawdę znacznie obniżyć koszty - oczywiście, jeśli oddamy sprawy profesjonalistom. Wiele przedsiębiorstw oferuje pełną pomoc w obsłudze, pracując też na jednym systemie informatycznym. Efektem jest szybki przepływ informacji. Szukając oszczędności, pomyśl więc o kompleksowej pomocy w logistyce - może ona objąć zakupy, magazynowanie, dostawę towarów, wystawiania faktur, przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji oraz wiele innych czynności. 

Koszty magazynowania zawsze da się obniżyć - wystarczy przemyśleć dotychczasowy system działania i pomyśleć o zmianach. Proste, często minimalne rozwiązania, okazują się w dłuższej perspektywie korzystne nie tylko dla budżetu firmowego, ale też środowiska naturalnego i publicznego wizerunku firmy. 

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.

Zadzwoń do nas

+48 61 813 45 23

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Kinga Żaczyk
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Aleksandra Gronek
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Beata Kędziora
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Agata Roguszczak
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marta Turska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Agnieszka Kaczmarek
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Łukasz Krzymieniecki
Specjalista ds. sprzedaży
Krystian Sałek
Specjalista ds. sprzedaży
Michał Janiszczak
Specjalista ds. sprzedaży
Jędrzej Tomalak
Specjalista ds. sprzedaży
Krystian Mizerny
Specjalista ds. sprzedaży
Hubert Włodarczak
Specjalista ds. sprzedaży
Marcin Bielawa
Specjalista ds. sprzedaży
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Natalia Tiutiunnyk
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Beata Gajewska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Elżbieta Dunowska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Lita Naukhatska
Asystentka Działu Eksportu
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej