Jak zabezpieczyć halę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych?

Hale namiotowe mogą z powodzeniem służyć przez cały rok. To oznacza jednak, że są narażone na działanie wilgoci oraz na zmieniające się temperatury. Dzięki zastosowaniu metod chroniących stal lub aluminium przed zniszczeniem, hale są w znacznie mniejszym stopniu narażone na zniszczenie. Jakie metody sprawdzą się najlepiej?

Ochrona elementów stalowych

Ochrona elementów stalowych

Z uwagi na niższe koszty, stal jest chętnie wybieranym materiałem konstrukcyjnym. Pod wpływem wilgoci oraz powietrza narażona jest jednak na rdzewienie. Rdza na elementach konstrukcyjnych hali namiotowej to nie tylko problem estetyczny. Rdza może wpłynąć na nośność konstrukcji, co w efekcie stwarza zagrożenie dla użytkowników hali. Stal można skutecznie ochronić przed korozją, stosując cynkowanie. Elementy konstrukcyjne można zabezpieczyć za pomocą cynkowania ogniowego.

Aby cynkowanie ogniowe było skuteczne, stal jest w najpierw przygotowywana poprzez oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Wszelkie zanieczyszczenia uniemożliwiałyby zajście reakcji chemicznej między powierzchnią elementów stalowych a cynkiem. Dobrze przygotowany materiał trafia do kąpieli w specjalnie przygotowanym roztworze chemicznym o temperaturze 445-460°C. Ten etap nazywamy kąpielą cynkową. Metoda zanurzeniowa zapewnia wysoką efektywność cynkowania i daje pewność, że powłoka cynkowa trafi na cała powierzchnię elementu, także w drobne szczeliny. Po kąpieli powłoka cynkowa uzyskuje swoje pełne właściwości dopiero po ostygnięciu. Do tego czasu zachodzą reakcje chemiczne na powierzchni stali, tworząc warstwę ochronną o grubości 70-150 mikrometrów.

Cynkowanie stali zwiększa jej odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wpływ warunków atmosferycznych. Zapewnia skuteczną ochronę nawet na 50 lat, bo na tyle ocenia się trwałość powłoki cynkowej.

Jak zabezpieczyć elementy aluminiowe?

W celu ochrony elementów aluminiowych przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak powietrze, woda, promieniowanie UV czy też kwaśne deszcze, zalecane jest anodowanie. Anodowanie to tworzenie na powierzchni aluminium warstwy tlenku glinu w wyniku reakcji chemicznej. Aby doszło do reakcji, podobnie, jak w przypadku cynkowania stali, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie materiału i oczyszczenie jego powierzchni. Następnie materiał aluminiowy poddawany jest działaniu roztworu kwasu, najczęściej – siarkowego, ale stosuje się również roztwory kwasu chromowego i szczawiowego.


W efekcie procesu anodowania uzyskiwana jest twarda powłoka, która stanowi zarówno ochronę przed uszkodzeniami materiału, przed ścieraniem powierzchni, jak również przed zmianą wyglądu metalu na przestrzeni lat – szarzeniem i matowieniem. Jest ona na tyle trwała, że nie można jej usunąć w sposób mechaniczny. Utlenianie jest procesem naturalnie zachodzącym, jednak sztuczne utlenianie, w procesie anodowania pozwala uzyskać znacznie grubszą warstwę tlenku i tym samym może spełniać rolę ochronną.


Anodowanie daje możliwość dowolnego zabarwienia powierzchni aluminium, dzięki czemu nie ma konieczności malowania. Co więcej, barwienie daje trwalszy efekt niż malowanie proszkowe.


Opisane wyżej metody znajdują powszechne zastosowanie także przy produkcji hal. Znacząco wydłużają trwałość konstrukcji. Pozwalają na swobodne korzystanie z hal niezależnie od panujących warunków pogodowych bez ryzyka szybkiego uszkodzenia konstrukcji. Warto jednak na bieżąco kontrolować stan elementów metalowych hali, aby ewentualnie wcześnie zareagować na wszelkie oznaki rdzewienia czy innych uszkodzeń i podjąć odpowiednie środki.

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Hanna Majchrowicz
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta