Hale namiotowe mogą z powodzeniem służyć przez cały rok. To oznacza jednak, że są narażone na działanie wilgoci oraz na zmieniające się temperatury. Dzięki zastosowaniu metod chroniących stal lub aluminium przed zniszczeniem, hale są w znacznie mniejszym stopniu narażone na zniszczenie. Jakie metody sprawdzą się najlepiej?
Z uwagi na niższe koszty, stal jest chętnie wybieranym materiałem konstrukcyjnym. Pod wpływem wilgoci oraz powietrza narażona jest jednak na rdzewienie. Rdza na elementach konstrukcyjnych hali namiotowej to nie tylko problem estetyczny. Rdza może wpłynąć na nośność konstrukcji, co w efekcie stwarza zagrożenie dla użytkowników hali. Stal można skutecznie ochronić przed korozją, stosując cynkowanie. Elementy konstrukcyjne można zabezpieczyć za pomocą cynkowania ogniowego.
Aby cynkowanie ogniowe było skuteczne, stal jest w najpierw przygotowywana poprzez oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Wszelkie zanieczyszczenia uniemożliwiałyby zajście reakcji chemicznej między powierzchnią elementów stalowych a cynkiem. Dobrze przygotowany materiał trafia do kąpieli w specjalnie przygotowanym roztworze chemicznym o temperaturze 445-460°C. Ten etap nazywamy kąpielą cynkową. Metoda zanurzeniowa zapewnia wysoką efektywność cynkowania i daje pewność, że powłoka cynkowa trafi na cała powierzchnię elementu, także w drobne szczeliny. Po kąpieli powłoka cynkowa uzyskuje swoje pełne właściwości dopiero po ostygnięciu. Do tego czasu zachodzą reakcje chemiczne na powierzchni stali, tworząc warstwę ochronną o grubości 70-150 mikrometrów.
Cynkowanie stali zwiększa jej odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wpływ warunków atmosferycznych. Zapewnia skuteczną ochronę nawet na 50 lat, bo na tyle ocenia się trwałość powłoki cynkowej.
W celu ochrony elementów aluminiowych przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak powietrze, woda, promieniowanie UV czy też kwaśne deszcze, zalecane jest anodowanie. Anodowanie to tworzenie na powierzchni aluminium warstwy tlenku glinu w wyniku reakcji chemicznej. Aby doszło do reakcji, podobnie, jak w przypadku cynkowania stali, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie materiału i oczyszczenie jego powierzchni. Następnie materiał aluminiowy poddawany jest działaniu roztworu kwasu, najczęściej – siarkowego, ale stosuje się również roztwory kwasu chromowego i szczawiowego.
W efekcie procesu anodowania uzyskiwana jest twarda powłoka, która stanowi zarówno ochronę przed uszkodzeniami materiału, przed ścieraniem powierzchni, jak również przed zmianą wyglądu metalu na przestrzeni lat – szarzeniem i matowieniem. Jest ona na tyle trwała, że nie można jej usunąć w sposób mechaniczny. Utlenianie jest procesem naturalnie zachodzącym, jednak sztuczne utlenianie, w procesie anodowania pozwala uzyskać znacznie grubszą warstwę tlenku i tym samym może spełniać rolę ochronną.
Anodowanie daje możliwość dowolnego zabarwienia powierzchni aluminium, dzięki czemu nie ma konieczności malowania. Co więcej, barwienie daje trwalszy efekt niż malowanie proszkowe.
Opisane wyżej metody znajdują powszechne zastosowanie także przy produkcji hal. Znacząco wydłużają trwałość konstrukcji. Pozwalają na swobodne korzystanie z hal niezależnie od panujących warunków pogodowych bez ryzyka szybkiego uszkodzenia konstrukcji. Warto jednak na bieżąco kontrolować stan elementów metalowych hali, aby ewentualnie wcześnie zareagować na wszelkie oznaki rdzewienia czy innych uszkodzeń i podjąć odpowiednie środki.
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2024 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI