Powstaje coraz więcej ferm drobiu, ponieważ zapotrzebowanie na mięso z roku na rok jest coraz wyższe.O tym jak założyć fermę drobiu i na co zwrócić szczególną uwagę dowiecie się w niniejszym artykule. Zakładanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, warto więc skrupulatnie zaplanować poszczególne działania oraz zyskać niezbędną wiedzę do zaplanowania tego przedsięwzięcia.
Na początku musimy zdecydować, jaki sektor hodowli drobiu chcemy prowadzić. Istnieją dwa ich rodzaje - hodowla brojlerów na mięso oraz hodowla niosek na jaja. Wprawdzie najbardziej popularne do hodowli są kury, ale możemy zdecydować się także na kaczki, gęsi czy indyki.
Poniżej przedstawiamy rodzaje ferm drobiu:
Bardzo popularne jest hodowanie kur do produkcji jajek. Przypomnijmy, że przed sprzedaniem jaja poddawane są klasyfikacji. Wyróżniamy następujące klasy:
Jajka klasy A dzieli się również ze względu na wagę:
Cyfry oznaczają sposób hodowli kur, wyróżniamy następujące:
Skoro wybraliśmy już sektor hodowli, powinniśmy zastanowić się jakie gatunki, rasy czy odmiany ptaków chcemy hodować. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z biznesem hodowli drobiu, proponujemy skupić się na maksymalnie trzech rodzajach gatunków ptaków. Kiedy nabierzesz doświadczenia, możesz powiększyć liczbę gatunków. Eksperci twierdzą, że na początku lepiej postawić na produkcję mięsa niż jaj.
Równie ważnym elementem jest ustalenie lokalizacji. Przede wszystkim powinna być oddalona od miast i osiedli ludzkich, jednak na tyle blisko, żeby nie ponosić zbyt dużych kosztów transportowania na rynki zbytu. Zwróć uwagę, aby lokalizacja posiadała wszystkie potrzebne przyłącza oraz urządzenia.
Stwórz unikalne logo firmy - to ważny marketingowy ruch, dzięki któremu Twoja ferma ma szansę stać się rozpoznawalna. Zrób to jeszcze zanim zaczniesz cokolwiek załatwiać w urzędzie czy kupować. Wyrób sobie pieczątkę ze swoim logiem oraz adresem i numerami działalności nadanymi w urzędach - będzie ono na wszystkich wprowadzanych przez Ciebie produktach, co pomoże Ci się dobrze zareklamować. Pomyśl co jeszcze możesz zrobić, by Twoja firma stała się znana. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firm marketingowych.
Czy możesz liczyć na pomoc finansową ze strony państwa lub Unii Europejskiej? Wybierz się do najbliższego Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i dowiedz się więcej na temat pomocy finansowej, jaką możesz otrzymać. Największy koszt podczas zakładania fermy kur pochłonie kupno działki oraz postawienie budynków hodowlanych i zapleczowych, które muszą być odpowiednio wyposażone i ogrzane. Pomyśl też o budżecie na wypłatę wynagrodzenia dla pracowników.
Zatrudnienie pracowników z doświadczeniem i rzetelną księgową to kolejny krok do sukcesu Twojej firmy. Osoby dobrze zorientowane w branży z pewnością przyczynią się do dobrego funkcjonowania fermy drobiu.
Jeżeli posiadasz środki finansowe, zatrudnij sprawdzonego menedżera, który wspomoże Cię w realizacji obowiązków i sprawi, że zyski Twojej działalności będą coraz wyższe.
Jeszcze zanim rozpoczniesz cykl produkcji, sprzedawaj swoje produkty w wielu miejscach. Nawiązywanie pierwszych kontaktów i ustalenie przyszłych odbiorców szybko zaprocentuje. Dowiedz się kim może być Twój docelowy konsument, jakie są jego potrzeby oraz oczekiwania i postaraj się dostosować swoje produkty do niego.
Jeśli chcesz, by o Twojej firmie dowiedzieli się inni, zamieszczenie reklamy swojej działalności w internecie jest dziś koniecznością. Mnóstwo ludzi nabywa produkty spożywcze poprzez sklepy internetowe.
Ile kosztuje budowa kurnika? Jest to zależne od jego wielkości oraz liczby metrów kwadratowych posadzki. Na cenę budynku duży wpływ ma szerokość - jeżeli przekracza 25 m, pojawiają się problemy z wentylacją, co podwyższa koszt całego przedsięwzięcia. Najbardziej odpowiednia wielkość budynku będzie wynosić około 130 na 24 m - na fermie o tych wymiarach możemy hodować około 50 tys. kur.
W koszt budynku należy wliczyć wentylację, instalację elektryczną, która ją zasila oraz system sterowania. Warto zadbać także o wysokiej jakości materiały budowlane. Posadzka powinna być wytrzymała na odchody oraz środki przeznaczone na dezynfekcję ferm drobiu. Ściany kurnika nie powinny gromadzić wilgoci - dobry system wentylacji i ogrzewania pomoże temu zapobiec. Z kolei dach kurnika powinien mieć niski współczynnik przenikania ciepła.
Koszt budowy kurnika razem w wyposażeniem powinien zmieścić się w kwocie 1,5 mln. Wpływ na koszta ma oczywiście wielkość oraz jakość zakupionych materiałów.
Czy jest jakiś sposób, by obniżyć cenę? Dobrym pomysłem są hale namiotowe zamiast budowlanych. Hale rolnicze czy hale inwentarskie dobrze sprawdzają się przy hodowli zwierząt - jak najbardziej można je wykorzystać przy hodowli kur. Z kolei hale magazynowe świetnie nadadzą się, jeśli szukamy miejsca na przechowywanie towarów czy maszyn. Budowa hal jest korzystna ze względu na niższy koszt oraz krótszy czas realizacji.
Dołączenie do Unii Europejskiej zobowiązało nas do przyjęcia regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska, zobligowani do ich przestrzegania są również hodowcy drobiu. Warunki na fermie muszą również spełniać wymagania, mówiące o dobrostanie zwierząt - za przestrzeganie tych przepisów odpowiada Inspekcja Weterynaryjna.
Jeżeli zdecydujemy się na założenie fermy kur, musimy wziąć pod uwagę następujące wymogi:
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2024 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI