Optymalne magazynowanie towarów - poznaj najlepsze zasady

Optymalne magazynowanie towarów skutecznie usprawnia pracę i przynosi wymierne korzyści finansowe. Znajomość zasad przechowywania produktów pozwala magazynować je nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie. Warto wiedzieć, czym właściwie jest magazynowanie, jak sprawnie je zorganizować oraz którą z technik wybrać dla konkretnych działalności.

Magazynowanie, co to właściwie znaczy?

Magazynowanie - zarówno z definicji, jak i z praktyki -  jest złożonym procesem, który opiera się na przyjmowaniu, czasowym składowaniu oraz przygotowywaniu towarów do dalszego transportu. Całość tworzy zestaw uporządkowanych czynności, których sprawne wykonane gwarantuje najlepsze korzyści. Jak wiadomo, planowanie jest kluczem do sukcesu w wielu gałęziach biznesu, szczególnie istotne jest zaś w magazynowaniu towarów. Warto zatem poznać 4 kroki w procesie przechowywania i dystrybucji towarów. 

Magazynowanie towarów krok po kroku

Magazynowanie jak każdy proces, składa się z kilku faz, które dla najlepszych efektów, muszą zostać zrealizowane w konkretnej kolejności. A mianowicie:

 1. Przyjęcie towaru - polega na odbiorze towaru przez pracowników magazynu, obejmuje takie czynności jak: rozładunek, kontrola dostarczonych ładunków i jej dokumentacji, sprawdzenie zanotowanych towarów ze stanem faktycznym, ewentualna weryfikacja i zanotowanie błędów oraz sortowanie produktów i wprowadzenie ich do ewidencji.
 2. Składowanie ładunków w określonym czasie - to faza przechowywania towarów w optymalnych i bezpiecznych dla nich warunkach. Należy przy tym pamiętać o zabezpieczeniu ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy szkodnikami. Należy je również składować w prawidłowej dla nich temperaturze, zgodnie z najlepszą dla nich techniką magazynowania i kolejnością rotacji.
 3. Kompletacja zamówień - to krok, w którym na podstawie otrzymanej listy zamówienia, z magazynu zbiera się produkty do dalszego transportu.
 4. Wydawanie towaru - polega na wydawaniu zamówionych produktów, które opuszczą hale magazynowe i zostaną przetransportowane do punktu odbioru.

Podstawowe zasady magazynowania towarów

Kiedy dokładnie określisz poszczególne kroki magazynowania i dystrybucji towarów, czas przejść do wyboru metody ich składowania. Odpowiednio dobrana, pozwoli w pełni zoptymalizować przepływ towarów i operatorów. Dzięki temu uda się zapewnić najlepszą wydajność oraz wymierne korzyści finansowe. Jakie zasady magazynowania towarów wybiera się najczęściej? 

3 popularne metody magazynowania i dystrybucji towarów:

Metoda ABC
Metoda ABC to jedna z technik magazynowania, związana z segregowaniem towarów zgodnie z ich rotacją. W praktyce oznacza to, że towary umieszcza według kategorii ABC, dzielących ładunki na 3 grupy według liter

 • Litera A oznacza towary, które podlegają największej rotacji (nawet 80%). Stąd też muszą być umieszczone na wygodnej pozycji i wysokości, ułatwiającej szybkie pobranie towarów przez pracowników magazynu.
 • Litera B oznacza produkty rzadziej wychodzace z magazynu. Zwykle umieszczone zostają w dolnych partiach regałów. 
 • Litera C oznacza towary najrzadziej wychodzące z magazynu. Najczęściej umiejscawia się je na najwyższych regałach. 

Metoda LIFO
Metoda LIFO z ang. Last In First Out (tłum. ostatnie weszło, pierwsze wyszło) to technika magazynowania, w której - zgodnie z nazwą - najbliższej strefy pakowania umieszcza się te towary, które trafiły do magazynu jako ostatnie. 

Metoda FIFO 
Metoda FIFO z ang. First In First Out (tłum. pierwsze weszło, pierwsze wyszło) to przeciwstawna do LIFO metoda magazynowania towarów. W jej ramach produkty wprowadzone do magazynu jako pierwsze znajdują się najbliżej strefy pakowania i wyjadą z niego szybciej niż nowe towary. 

Jaką zasadę magazynowania wybrać?

To jaką zasadę magazynowania wybierzesz, w dużej mierze zależy od profilu działalności Twojej firmy. Jeśli masz produkty o krótkim terminie przydatności lub spożycia, najlepsza będzie metoda FIFO, dzięki której produkty opuszczają magazyn po kolei. Natomiast przy każdym innym rodzaju działalności, możesz skupić się na zasadzie ABC. Co ważne - dla jeszcze większej wydajności metodę ABC możesz łączyć z FIFO lub LIFO.  Która będzie dla Ciebie najlepsza? Specjaliści od zasad magazynowania towarów zalecają, by w celu dobrania skutecznej metody, wykonać audyt w magazynie

Co jest kluczem do sukcesu w magazynowaniu towarów?

Oprócz wybrania najlepszej techniki magazynowania towarów i dystrybucji towarów, na sam proces wpływ mają inne czynniki, spośród których zwykle wymienia się:

 • Wybór właściwego sposobu rozmieszczenia towarów w magazynie - dostosowanego do rodzaju ładunków;
 • Doskonałe oznakowanie na terenie całego magazynu, usprawniające pracę i niepowodujące niepewności pracowników; 
 • Posiadanie w magazynie odpowiedniego sprzętu (typu podnośniki i wózki widłowe), ułatwiającego pracę i sprawne przenoszenie ładunków. Jednocześnie trzeba pamiętać o systematycznym przeglądzie technicznym sprzętów. 
 • Prawidłowe rejestrowanie ładunków przychodzących i wychodzących;
 • Działanie zgodne z planem, np. terminowe dostarczanie ładunków mających krótki termin przydatności do spożycia;
 • Magazynowanie zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami BHP;
 • Przeszkolenie pracowników w zakresie wydajnego i bezpiecznego magazynowania i przechowywania towarów. 

Różne rodzaje składowania

Oprócz odmiennych zasad magazynowania, można wymienić także różne rodzaje składowania ładunków w magazynach. Są to:

 • Składowanie blokowe - to układanie towarów w blokach jeden na drugim i obok siebie, bez konieczności używania regałów. Zwykle dotyczy takich towarów jak napoje, opony czy palety.
 • Składowanie na paletach z nadstawkami i metodą tradycyjną - składowanie tradycyjne na paletach w korytarzach jest stosunkowo często wykorzystywaną metodą magazynowania. Z kolei wykorzystywanie palet z nadstawkami zwykle dotyczy produktów (jak rury czy dywany), których z różnych względów nie można przechowywać na standardowych paletach. Jest również dobrym rozwiązaniem dla towarów wyróżniających się sporą sezonowością. 
 • Składowanie na półkach/regałach (niskich i/lub wysokich) - dotyczy szczególnie towarów o wysokiej rotacji, wychodzących z magazynu metodą FIFO. Na widoku i w dużej dostępności będą znajdować się towary o wysokiej rotacji, a w głębi hali stalowej ładunki o niskiej rotacji. W olbrzymich halach magazynowych wysokość regałów może przekraczać nawet 6 metrów. Wówczas w korytarzach często  montuje się prowadnice dla operatorów wózków widłowych. Jednak, jeśli magazyn ma wąskie korytarze, niezbędne są wózki poruszające się w trzech kierunkach. 
 • Składowanie na antresoli - dotyczy hal  podzielonych na dwa niezależne poziomy. Dzięki temu towary można podzielić na sekcje. 

Co powinno znaleźć się w magazynie?

Często miejscami na magazynowanie towarów są hale stalowe czy hale namiotowe. Istotne, by nie zabrakło w nich kompleksowego zaplecza technicznego, znacznie usprawniającego pracę. W szczególności są to:

 • wytrzymałe konstrukcje do składowania tj. regały stałe i przejezdne, stojaki, wieszaki, podkłady;
 • urządzenia do przewożenia towarów, tj. dźwignice, wózki podnośnikowe, naładowne platformowe, suwnice, żurawie;
 • wentylacja, klimatyzacja i oświetlenie, zapewniające optymalne warunki do magazynowania towarów, tj. wentylatory, klimatyzatory, nawilżacze oraz oświetlenie dopasowane do przechowywania produktów;
 • środki zapewniające bezpieczeństwo w przypadku nieoczekiwanych zagrożeń, tj. gaśnice.

Wprowadzenie kompleksowych zasad i przestrzeganie procedur przechowywania sprawią, że magazynowanie towarów żywnościowych, odzieżowych, sezonowych, a nawet niebezpiecznych, będzie w pełni wydajne i dostarczy wymiernych korzyści. 


 

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Hanna Majchrowicz
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta