Czym w ogóle są hale namiotowe? Jaka jest wytrzymałość ich konstrukcji? Skąd bierze się ich wciąż rosnąca popularność? Dlaczego są lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych budynków murowanych? Na wszelkie pytania odpowiadają Marcin Janowski, Export Sales Director oraz Łukasz Krzymieniecki, Specjalista ds. Sprzedaży w naszej firmie.
Hale namiotowe są to trwałe obiekty, których poszycie dachowe wykonane jest z najwyższej jakości materiały PCV. Ze względu na preferencje i potrzeby użytkowników oferujemy trzy różne poszycia ścian bocznych. Do wyboru jest plandeka, blacha trapezowa lub warstwowa płyta izolacyjna – radzi Marcin Janowski. Hale namiotowe stosowane są w przeróżnych branżach, chociażby w budowlanej, transportowej, spożywczej, rolniczej czy eventowej, jako hale magazynowe, przemysłowe, obiekty imprezowe, a także hale sportowe. Mogą być one montowane na okres sezonowy, np. jako tymczasowy magazyn, przestrzeń na organizację targów branżowych, czy imprez okolicznościowych.
Nasze hale, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów wyróżnia nieprzeciętna wytrzymałość i odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest to możliwe, ponieważ projektujemy je zgodnie z obowiązującymi normami oraz przeprowadzamy profesjonalny montaż, dzięki czemu mamy pewność, że konstrukcja jest stabilna i bezpieczna – zarówno w czasie upałów, silnych wiatrów, jak i ulewy czy śnieżycy – zapewnia Łukasz Krzymieniecki. Dodatkowym atutem hal są wzmocnienia stalowych lub aluminiowych konstrukcji. Na terenie naszego kraju obiekty te występują (zgodnie z obowiązującymi normami) z obciążeniem śniegowym od 20kg/ m² do 120 kg/m², ale możliwe jest również przyjęcie wyższych obciążeń, jak na przykład 210kg/m², które obecnie stawiamy na Islandii czy nawet ponad 300kg/m² co spotyka się głównie na obszarze Skandynawii – dodaje Marcin Janowski, Export Sales Director. W okresie zimowym, dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia połaci dachu oraz zastosowaniu trwałych, prawidłowo zainstalowanych, wysokiej jakości materiałów PCV, nie ma ryzyka zawalenia dachu pod wpływem śniegu.
Hale namiotowe mają wiele zalet. Pierwszą i podstawową są niskie koszty budowy – tym bardziej, kiedy porównamy je z kosztami postawienia budynków murowanych. Łatwość i szybkość montażu wymaga mniejszych nakładów finansowych i przede wszystkim pozwala dużo szybciej zareagować na bardzo dynamicznie nieraz ewoluujące potrzeby przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy nasza firma zacznie się rozwijać, a potrzeba dodatkowej przestrzeni zwiększy się, istnieje możliwość przedłużania obiektu, rozdzielenia na kilka obiektów, dokupienia modułów, odsprzedania, przeniesienia jej w inne miejsce lub sfinansowania obiektu poprzez leasing.
Tak naprawdę cena hali namiotowej uzależniona jest przede wszystkim od parametrów technicznych takich jak szerokość, długość, wysokość okapu, rodzaj poszycia czy dodatkowe wyposażenie. Każdy klient może dostosować obiekt na miarę swoich indywidualnych potrzeb.
Polskie prawo zezwala na postawienie tymczasowe hali w wybranym miejscu na okres aż 180 dni (w tym zakresie jednak mogą wystąpić ograniczenia dotyczące zgłaszanej powierzchni). Po tym czasie potrzebne będzie nam pozwolenie na budowę. Można się o nie ubiegać we wspomnianym półrocznym okresie, lub biorąc pod uwagę, że dla wiodących producentów okres produkcji hali wraz z jej montażem, kształtuje się przeważnie w zakresie 4-6 tygodni, mamy możliwość praktycznie natychmiastowej reakcji i dostosowania się do zmiennych warunków formalnych i rynkowych.
Natomiast jeśli zależy nam na montażu hali na okres dłuższy nic 180 dni konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. W związku z potrzebny będzie m.in. projekt budowy i pozwolenia na użytkowanie. Zwykle czas na uzyskanie pozwolenia to od 30 do 90 dni.
Obecnie dostępna jest oferta wynajmu długo- i krótkoterminowego. Pamiętajmy jednak, że powinna być to decyzja przemyślana, ponieważ po zakończonym okresie najmu nie zostaje nam fizycznie praktycznie nic oprócz zrealizowanej usługi. A więc warto precyzyjnie określić nasz budżet i ocenić, czy pozwala on nam na zakup hali, czy wygodniej będzie skorzystać z oferty leasingowej. Ta druga opcja ma ten plus, że po określonym czasie użytkowania halę możemy wykupić na korzystnych warunkach, a zainwestowane przez nas dotąd środki nie przepadają pomniejszając jednocześnie kwotę wykupu – to element decydujący o wyższości leasingu nad wynajmem. W przypadku leasingu możemy także skorzystać z odliczenia podatku VAT.
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2024 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI