Bliżej nas #2 Wywiad z Perfect Domes Wynajem - partnerami Protan Elmark

BLIŻEJ NAS!

BLIŻEJ NAS!

"Bliżej nas" to cykl wywiadów z wyjątkowymi ludźmi Protan Elmark. Prezentujemy sylwetki oraz rozmowy z naszymi najbardziej doświadczonymi pracownikami/ współpracownikami, a także partnerami biznesowymi. To oni budują sukces naszej firmy!

 

 

 

#BliżejNas II

Wywiad z Konradem Sadkiem i Piotrem Gackiem z Perfect Domes Wynajem - partnerami biznesowymi Protan Elmark

Beata Kędziora: Na początku chciałabym się dowiedzieć jaka jest historia powstania Perfect Domes Wynajem?

Piotr Gacek: Po kilku latach owocnej współpracy z firmą zza oceanu, która istnieje już 40 lat na rynku i która była pionierem jeśli chodzi o namioty sferyczne na świecie, postanowiliśmy uruchomić, firmę Perfect Domes Wynajem (PDW), która z założenia miała zajmować się wynajmem namiotów sferycznych na rynku polskim.

 

Wnioskuję zatem, że Wasze doświadczenie w pracy z kopułami wynosi już parę ładnych lat?

Konrad Sadek:Zgadza się. Moje początki sięgają 2013r. Od początku byłem odpowiedzialny za cały proces produkcji, kontroli jakości, a także zostałem wdrożony w projektowanie namiotów sferycznych. Przez cały czas byłem także w kontakcie z firmą Protan Elmark, a w szczególności z Witkiem Wolasem, który zapoznał mnie z niuansami produkcyjnymi poszyć plandekowych. Był to czas, gdy już wprowadzałem Piotra w temat i zainteresowałem go na tyle, że gdy nadarzyła się okazja przejęcia projektu i rozwinięcia go w Polsce i zagranicą Piotr nie miał wątpliwości, by przystąpić do teamu.

 

W jaki sposób siebie postrzegacie: jako przedstawiciela firmy amerykańskiejczy też jako autorski projekt pod nazwą PERFECT DOMES WYNAJEM?

W dalszym ciągu jesteśmy w stałej i dobrej współpracy z firmą amerykańską odnośnie sprzedaży namiotów sferycznych na rejon Europy. PDW to już całkowicie nasze dziecko.

 

Jak udaje się Wam połączyć pracę dla obu firm?

Odcinamy te dwie marki. Z PDW nastawialiśmy się na wynajem. W pierwszej kolejności miała być tylko Polska. Szybko jednak zdecydowaliśmy się na rozszerzenie zakresu naszych działań.

A propos produktu, który oferujecie – czym są domes i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Domes to angielska nazwa na namioty kuliste (sferyczne). Produkty, jakie oferujemy stanowią kopuły o szerokim zastosowaniu. Są to namioty oparty na konstrukcji stalowej pokryte membraną wykonaną z materiału PVC. Konstrukcja ma tą zaletę, że nie posiada słupów w środku, czyli cała przestrzeń, którą dysponujemy jest do zagospodarowania. Kopuła to również obiekt demontowalny, który nie zajmuje dużo miejsca w transporcie.

 

A czy jest możliwość modułowego rozbudowywania kopuły?

Nie ma możliwości rozbudowania tego typu namiotu, gdyż forma kopuły sprawia, że jest ona „jednowymiarowo stała”. Kształt jest unikalny dla każdego rozmiaru; w każdej rozpiętości są inne elementy (profile) tworzące konstrukcję. Można natomiast łączyć ramy ze sobą, czyli stawiać dwie kopuły obok siebie, budując tunel między nimi. „Demontowalność” pozwala też zmieniać funkcję tych namiotów.

 

I tym samym dostosować produkt do potrzeb klienta.

Tak. Często kupujący, którzy decydują się na zakup takiego obiektu, biorą mniejszy egzemplarz z myślą o większym w przyszłości, już planując zmianę posadowienia pierwotnej bryły, przeznaczając ją do innych celów. Jest to dość elastyczny produkt. Możliwość całkowitego demontażu i ponownego montażu w krótkim czasie na pewno stanowi punkt dodatni w naszej propozycji.

Czy posiadacie stałe parametry produktów, czy też jesteście w stanie wyjść poza standardy tj. dostosować kopułę indywidualnie do potrzeb klienta?

Co prawda posiadamy listę standardowych kopuł, jednak tak naprawdę jesteśmy w stanie zaproponować niemal każdy wymiar.

 

W takim razie jaki najmniejszy obiekt posiadacie w ofercie?

Ok 3m średnicy, jednak aby odpowiednio zagospodarować i wykorzystać przestrzeń wewnątrz kopuły, wg naszego doświadczenia oraz doświadczenia naszych klientów, wymiar jej nie powinien być mniejszy niż 5m.

 

Jakie największe wymiar rekomendujecie?

Największe to około 37m średnicy.

 

Czy stawialiście już coś takiego?

Tak, mieliśmy okazję zmierzyć się z takim gigantem. W trakcie naszego pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Abu Dhabi) PD poprosiła nas o pomoc przy projekcie, który wcześniej sprzedała. Trzeba przyznać, że praca przy kopule o średnicy 37m to prawdziwe wyzwanie. Wyobraź sobie, że takim namiotem można przykryć boisko do tenisa z trybunami.

 

Wnioskuję, że wykorzystanie namiotów sferycznych jest nieograniczone?

Generalnie tak (co może śmiesznie zabrzmi). Jednak faktycznie te obiekty mogą służyć do wszystkiego. Od imprez po kopuły mieszkalne…

 

Mieszkalne? W jaki sposób wykonujecie powłoki na takie obiekty?

Powłoka wykonana jest z miękkiego materiału PVC z warstwą izolacyjną w środku. Rozwiązanie to jest montowane od wewnątrz do konstrukcji i trzeba dodać, iż stanowi główny produkt, który sprzedajemy w ramach współpracy z PD. Obiekty te są promowane jako Eco Living. Głównie stosowane są jako miejsca kempingowe dla osób szukających bardziej ekskluzywnych przestrzeni wypoczynkowych.

 Czy w takich namiotach kempingowych stosuje się również przeszklenia?

Niespecjalnie ze względu na mniejszą izolacyjność, jak również zbyt silne nagrzewanie się namiotu w letnie dni. Wówczas w kopule panuje klimat jak w szklarni. Osobiście odradzamy zbyt dużą powierzchnię przeszkleń dla kopuł kempingowych. W chłodniejszym klimacie kopuły często pełnią funkcję restauracji czy szybkich barów (np. na stokach narciarskich). Zrealizowaliśmy kilka obiektów właśnie w takich miejscach.

Kopuły bankietowe stanowią drugie główne zastosowanie obiektów sferycznych. Dlatego oferujemy wynajem na wydarzenia organizowane m.in. przez firmy eventowe. Dla przykładu, jeden z naszych klientów spod Gniezna zakupił produkt jako obiekt dla wioski Świętego Mikołaja. Po Świętach planuje wykorzystać wnętrze namiotu do innych eventowych celów.

 

Teraz pytanie z serii praktycznych - czy stosowane przez Was materiały można czyścić?

Jak najbardziej. Rekomendujemy, aby to robić raz bądź dwa raz do roku, celem przedłużenia żywotności materiału oraz poprawy funkcji wizualnej produktu. Należy to zrobić poprzez przetarcie poszycia wodą z miękkim mydłem lub użycie wody pod ciśnieniem.

 

Czy plandeka, która ulegnie mechanicznemu zniszczeniu jest w całości do wymiany, czy też można zreperować szkodę na miejscu?

Jest to zależne od konfiguracji w jakiej poszycie zostało wyprodukowane. Elementy kopuły staramy się wykonywać jako niezależne, które przy uszkodzeniu można wymienić. Małą dziurę, nacięcie można naprawić bezpośrednio na miejscu. Klient może również skorzystać z usług firm lokalnych, które są w stanie naprawić membranę PVC. W ostateczności, jeśli uszkodzenie jest duże, trzeba zdemontować całość. Jest to sprawa indywidualna. Jeżeli inwestor posiada więcej namiotów, możemy poszycie zamienić lub przyjechać na miejsce i dokonać naprawy. W ostateczności klient może powłokę wysłać do nas celem przeprowadzenia naprawy.

 

Zapytam jeszcze o przeglądy serwisowe? Czy są one konieczne?

Nie ma zupełnie konieczności robienia przeglądów serwisowych. Tak naprawdę jeżeli klient nic nie uszkodzi mechanicznie, nie ma potrzeby, aby cokolwiek czynić.

Jaka jest zatem żywotność tych obiektów?

Mówiąc o żywotności myślimy przede wszystkim o niej w odniesieniu do poszycia zewnętrznego. Ta wynosi od 10 do 20 lat. Konstrukcja z kolei jest stalowa, ocynkowana galwanicznie, zabezpieczona antykorozyjnie stąd nie ulega destrukcji. W ogóle konstrukcja geodezyjna jest uznana za najbardziej wytrzymałą na świecie. Dla przykładu, w Stanach reklamowano ją jako obiekt, który wytrzyma wiatry huraganowe. Faktycznie tak było - wiatr wyrwał drzewa, a kopuła stała nadal obok.

 

Czy Wasza oferta obejmuje również podłogi do obiektów?

Jesteśmy w stanie wykonać i dostarczyć podłogi lub zapewnić nasze rysunki, na podstawie których klient może przygotować podstawę sam.

 

Jak zatem wygląda kotwienie takiego obiektu? Czy są jakieś specjalne wymagania dotyczące przygotowanie podłoża?

Główne założenie jest takie, żeby podłoże było względnie wyrównane. Reszta zależy już od przeznaczenia namiotów sferycznych. Kopuły postawione z zamiarem stałego użytkowania, zazwyczaj kotwimy do podłoża przygotowanego przez klienta wg naszego opracowania (wytycznych). Kopuły takie stawiamy np. na tarasach drewnianych przykręcając się do nich z użyciem stalowych płytek bądź sporadycznie kotwimy się bezpośrednio do gruntu. Jeżeli klient stawia obiekt „na chwilę” (np. na jedną imprezę) w grę wchodzi praktycznie każde podłoże: plaża, trawa, kostka brukowa. W takich sytuacjach konstrukcję dociążamy obliczonymi przez nas dodatkowymi balastami, które podczas montażu nakładane są na blachy stopowe.

Nie zrobiliśmy jeszcze tylko kopuły pływającej. Czekamy na takie wyzwanie.

Jak wygląda kwestia legalizacyjna? Czy te obiekty traktowane są jak hale namiotowe i wymagają pozwolenia na budowę?

Jeżeli chodzi o Europę obostrzenia są zależne od danego Państwa, a czasami od danego regionu, a w Polsce nawet urzędnika. Zawsze radzimy aby klient z naszym projektem dopytał się w urzędzie gminy danego miasta, odpowiedniej jednostce wydającej warunki zabudowy, co będzie wymagane aby postawić namiot sferyczny.

 

Czyli nie ma ogólnej kwalifikacji obiektu?

Uniwersalnej nie ma. Zasadniczo jest to traktowane jako namiot, obiekt tymczasowy czy budownictwo modularne. Każdy kraj ma to w jakiś sposób skategoryzowane. Mamy tutaj łatwą drogę o pozwolenie jeżeli jest wymagane. Natomiast odpowiednie naświetlenie tematu urzędnikowi powoduję, że naprawdę bardzo rzadko kwestie legalizacyjne są konieczne, czasami klient w ogóle nie bierze tego pod uwagę, nie informuje nikogo o posadowieniu obiektu traktując je jak zwykłe namioty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy wasze obiekty są tworzone wg. konkretnej normy namiotowej?

Działamy w oparciu o certyfikaty, które spełniają normy unijne a także w oparciu o Eurokody ale nie tylko wg. normy dotyczącej wyłącznie namiotów, gdyż kopuły nie są standardowo skategoryzowane. Po latach doświadczeń wybieramy najlepsze produkty na rynku i sprowadzamy je z całej Europy. W ten sposób możemy śmiało powiedzieć, że obiekty są bezpieczne, wytrzymałe i rzeczywiście utrzymujemy najwyższy poziom.

 

A jak to wygląda w zimie? Czy śnieg sam zsuwa się z powierzchni takiej kopuły? Jak się go pozbyć?

Może się zdarzyć, że śnieg sam nie spadnie. Jeśli mówimy o wielkościach 7-9m wystarczy położyć drabinę na kopułę i ze spokojem obiekt odśnieżyć chociażby za pomocą zwykłej szczotki. Zazwyczaj inwestorzy w okresie zimowym ogrzewają te namioty, to powoduje, że gdy w środku jest ciepło to śnieg sam się zsuwa bądź rozpuszcza. Opady śniegu nie stanowią tutaj problemu.

 

Klient jest obligatoryjnie zobowiązany do odśnieżania?

Tak, jeżeli zdarzyłaby się sytuacja zastania na namiocie warstwy śniegu powyżej bezpiecznego założonego poziomu to trzeba działać.

 

Rozumiem zatem, że stawiając kopuły macie na uwadze obciążenia śniegowe (strefy śniegowe) na terenie kraju?

Przy sprzedaży kopuły uwzględniamy w jakim rejonie obiekt ma funkcjonować, czy teren jest górzysty, jakie tam są średnie prędkości wiatru czy opady śniegu. Na podstawie tych parametrów dostosowujemy obiekt do miejsca posadowienia. Potem tworzymy projekt, który sprawdzi się na danym obszarze, np. w gorszych warunkach jest użyta większa średnica rurek, bardziej wytrzymały, grubszy materiał, itp.

 

Biorąc pod uwagę to jak skrupulatnie podchodzicie do tematu już rozumiem dlaczego klienci wybierają właśnie PDW.

Tak, to prawda. Generalnie podchodzimy indywidualnie do każdego zamówienia, staramy się również zbudować relacje z klientem, które często pomagają w dopasowaniu produktu do jego potrzeb. Przeprowadzony wywiad, analiza potrzeb, dopasowanie kopuły i dojście do konsensusu, który zadowoli obie strony jest naszym kluczem do sukcesu.

 

 

Przeczytaj drugą część wywiadu z Perfect Domes Wynajem

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Hanna Majchrowicz
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta