Świadomość konsumentów rośnie i coraz więcej osób zwraca uwagę na skład wybieranych produktów - także kosmetyków. Czy produkcja kosmetyków to dobry pomysł na biznes? Na co zwrócić uwagę przy otwieraniu własnej firmy produkującej kosmetyki i czy ma ona szansę wybić się na tle znanych koncernów kosmetycznych? O tym wszystkim piszemy w tym artykule.
Na rynku kosmetycznym dominują kosmetyki naturalne, wegańskie, organiczne, ekologiczne. Trend związany jest ze wzrostem świadomości konsumentów i wybieranych przez nich produktów. Jeśli myślisz o inwestycji w produkcję kosmetyków, postaw na produkty naturalne - o dobrym składzie, bez SLSów i parabenów, produkowanych w zgodzie z naturą i nietestowane na zwierzętach.
Firma zajmująca się produkcją kosmetyków nie musi być jednocześnie marką kosmetyków. Nie musisz wymyślać skomplikowanych receptur kosmetyków. Możesz nawiązać współpracę i produkować kosmetyki według opracowanej już receptury na zlecenie. Oczywiście możesz też opracować własną recepturę i stworzyć swoją markę kosmetyków - nadzorować produkcję, dystrybucję i promocję. Zakres działań Twojej firmy produkującej kosmetyki zależy od Ciebie.
Firma zajmująca się produkcją kosmetyków produkować może jeden lub wiele produktów. Są to m.in.:
W zakres działań takiej firmy może wchodzić:
Produkcja kosmetyków to działalność, którą można zarejestrować jako jednoosobową firmę, spółkę cywilną lub spółkę prawa handlowego. Decyzja powinna być uzależniona od planowanej skali działalności. Jeśli planujesz założenie firmy produkującej kosmetyki na małą skalę - np. chcesz za pośrednictwem sociali czy sklepu internetowego sprzedawać tylko małe mydełka, a biznes traktujesz raczej hobbystycznie, to jednoosobowa działalność będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak myślisz o podjęciu działań na dużą skalę - współpracę z innymi markami, zakup specjalistycznych maszyn czy budowę wielkopowierzchniowego magazynu do przechowywania wyprodukowanych kosmetyków, to ten typ będzie niewystarczający.
Czy do produkcji kosmetyków niezbędne jest wybudowanie osobnych budynków na magazyn, hale produkcyjne czy laboratoria? I tak, i nie. To zależy od skali przedsięwzięcia. Jeśli planujesz jednak masową produkcję kosmetyków, konieczne będzie przynajmniej stworzenie odpowiednich stref, spełniających wymogi BHP i ppoż.
O ile do hobbystycznej produkcji kosmetyków w domowym zaciszu wystarczą waga kuchenna i pojemniki, to profesjonalna produkcja wymaga większych nakładów finansowych i inwestycji. Posiadanie własnego laboratorium mikrobiologicznego umożliwia poddawanie kontroli jakościowej każdej partii, by mieć pewność, że wyrób jest spełnia określone normy. Zarówno laboratoria, jak i linie produkcyjne muszą spełniać określone przez sanepid wytyczne dotyczące tego typu obiektów.
Magazyn to pomieszczenie niezbędne. To w nim przechowywane będą surowce potrzebne do wytworzenia kosmetyków, jak i gotowe wyroby. Możesz zaplanować dwa magazyny lub podzielić przestrzeń na strefy. Pamiętaj, że w magazynie panować powinny warunki sprzyjające przechowywaniu zarówno składników, jak i wyrobów, m.in. odpowiedni poziom wilgotności powietrza czy temperatura.
Zamiast inwestować w kosztowną i czasochłonną budowę murowanych budynków, możesz wybrać alternatywę i zdecydować się na hale namiotowe. Budowa hal jest szybsza i tańsza, dzięki temu inwestycja zwraca się szybciej. Obiekty tego typu to też świetna opcja na rozbudowanie istniejących już i rozwijających się firm zajmujących się produkcją kosmetyków o dodatkową przestrzeń, np. drugi lub większy od dotychczasowego magazyn gotowych produktów, punkt sprzedaży, itp. Hale stalowe są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogą być z powodzeniem bezpiecznie wykorzystywane przez cały rok.
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2024 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI