Jeśli chcesz postawić budynki inwentarskie, musisz liczyć się z długotrwałym procesem nie tylko samej budowy, ale i spełnienia warunków prawnych, które tę budowę poprzedzają. Budownictwo inwentarskie wymaga uzyskania zgody na powstanie obiektu, a dzięki temu artykułowi dowiesz się, od czego trzeba zacząć i jakie są alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań.
Z pewnością nie zależy Ci na jednorazowych oszczędnościach (choć te są również ważne), ale na działaniu, które zmniejszy regularne płatności. Aby tak się stało, musisz objąć swoim myśleniem wszystkie szczegóły przestrzeni materialnej, ale też całego procesu zakupu i sprzedaży produktów.
Aby stworzyć budynki inwentarskie, na początku konieczne jest wystąpienie z wnioskiem (do burmistrza lub wójta) o wydanie decyzji nt. uwarunkowań środowiskowych. Do wniosku powinny być dołączone załączniki w postaci różnych dokumentów - w tym m.in. kartograficznych. Na tym etapie trzeba już znać i przedstawić: granice terenu objętego wnioskiem, przyszły sposób zagospodarowania obszaru, charakter zabudowy, jej przeznaczenie i gabaryty, a także zapotrzebowanie na infrastrukturę techniczną i informacje dotyczące wpływu inwestycji na środowisko naturalne.
Po uzyskanej zgodzie, należy zgłosić się do Starostwa Powiatowego i przedstawić ją wraz z projektem architektoniczno-budowlanym (i zaświadczeniami o uprawnieniach osoby tworzącej projekt), a także oświadczeniami o posiadaniu działki i możliwości dysponowania nią. Wszystkie inne, potrzebne wnioski inwestor uzyska i złoży w urzędzie gminy. Szczegółowe procedury przedstawione zostały w Dzienniku Ustaw - w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dn. 23.03.2003 r. Rozpoczęcie budowy bez stosownej zgody i dopełnienia formalności jest łamaniem prawa. Budynki inwentarskie powstające w ten sposób są nielegalne i z pewnością spotkają się z konsekwencjami prawnymi.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas planowania budynków inwentarskich? Wszystkie decyzje o warunkach tego budownictwa są rozpatrywane inaczej, w zależności od regionu Polski. Odmienne interpretacje wpływają też na różnice czasowe - załatwianie formalności może potrwać średnio od dwóch miesięcy do ponad roku.
Niektóre z obiektów zostały wyłączone z obowiązku otrzymania pozwolenia na budowę. Nie jest ono wymagane, jeśli nowe miejsce ma być:
Pozwolenia na budowę nie dotyczą również tymczasowych obiektów,o ile są użytkowane nie dłużej niż 180 dni, które nie są połączone stałym gruntem i które można poddać rozbiórce. Przykładem takich rozwiązań są hale namiotowe tworzone przez lidera w branży - firmę Protan Elmark.
Praktyczną alternatywą dla budynków murowanych jest budowa hal namiotowych lub stalowych konstrukcji, które mają różne przeznaczenie i podlegają szybkiej rozbudowie (przy stopniowym rozwoju firmy i rosnącym zapotrzebowaniu na większą przestrzeń). Wybudowane hale rolnicze mogą służyć przechowywaniu maszyn, a hale inwentarskie pełnić rolę obory dla bydła. Projekty realizuje się w krótkim czasie, przy nakładzie małych kosztów i przy różnych wariantach podłoża, zawsze jednak przy pełnej dbałości o bezpieczeństwo.
Murowane budynki inwentarskie wykorzystywane jako owczarnie lub obory dla krów mlecznych są z pewnością dobrym i tradycyjnym rozwiązaniem, jednak współczesne możliwości technologiczne umożliwiają powstanie wysokiej jakości inwestycji mobilnych. Poza wymienionym, przykładowym charakterem, stabilne konstrukcje stalowe mogą być też wykorzystywane jako:
Charakterystycznymi cechami hal Protan Elmark są: zapewnienie zwierzętom komfortowych warunków, możliwość całorocznego użytkowania i dostosowania wnętrza do warunków atmosferycznych, niskie koszty inwestycji, oszczędne zużycie energii i łatwa modyfikacja w przypadku planowania zmian.
Murowane budynki inwentarskie mają swój początek w skrupulatnym kompletowaniu dokumentów, a hale inwentarskie oparte na lekkich konstrukcjach namimotowych - w konsultacji z projektantami i wykonawcami Protan Elmark. Budowa rozpoczyna się od omówienia wielkości obiektu (z dokładnymi wymiarami wysokości, długości i szerokości), rodzaju poszycia bocznego (plandeki, płyty, blachy, fasady) i typu konstrukcji. Jedną z nich, świetnie nadającą się do hodowli zwierząt, jest konstrukcja wielospadowa o dużej przestrzeni użytkowej. Nie posiada ona podpór ograniczających korzystanie z obiektu. Dzięki zamieszczomu na stronie konfiguratorowi 3D, można samodzielnie zaprojektować przykładowe obory dla bydła i bez wychodzenia z domu wysłać zapytanie o cenę.
Budynki inwentarskie nie muszą być wykonywane według tradycyjnych kryteriów i metod. Przed decyzją o zainwestowaniu w murowane przestrzenie i rozpoczęciu działania, warto przeanalizować dysponowane środki, czas i dynamikę zmian w branży. Może to właśnie mobilne hale, projektowane i powstające w krótkim czasie, okażą się obecnie najlepszym pomysłem na biznes.
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2024 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI