Skontaktuj się z nami
Napisz do nas
Skonfiguruj halę
Wybierz język
MENU

Hala namiotowa - tania alternatywa dla rolnictwa

Rozwijające się gospodarstwa rolne potrzebują dodatkowej przestrzeni lub nowych obiektów - garażu dla maszyn, magazynu do przechowywania plonów czy pomieszczeń do hodowli zwierząt. Zamiast angażować się w czasochłonną budowę obiektów murowanych czy stawiać drogie konstrukcje stalowe warto zastanowić się nad ekonomicznym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jakim są hale namiotowe przeznaczone dla rolnictwa.

Hala rolnicza to doskonałe rozwiązanie dla gospodarstw

Hala rolnicza to doskonałe rozwiązanie dla gospodarstw

Według danych GUS z 2016 roku, średni areał użytków rolnych wynosi 10,33 ha z czego aż 73,9% to powierzchnia zasiewów. Średnia powierzchnia pozostałych gruntów, określanych jako powierzchnia pod zabudowaniami, podwórzami, itp. to średnio 0,59 ha, przy czym dla gospodarstw o powierzchni większej lub równej 100 ha powierzchnia ta wynosi 10,31 ha.

Liczne dotacje, dopłaty i dofinansowania unijne sprawiają, że coraz więcej rolników inwestuje w dodatkową powierzchnię pod uprawę roślin czy hodowlę zwierząt. Mobilne konstrukcje namiotowe to odpowiedź na potrzeby prężnie rozwijających się gospodarstw - zarówno tych średnich, jak i dużych. Obiekty oparte o konstrukcję stalową lub aluminiową mogą wykorzystywane być całorocznie lub tylko sezonowo - w zależności od potrzeb. Koszt hali namiotowej jest dużo niższy niż inwestycja w murowany budynek, a jej montaż zajmuje znacznie mniej czasu - już w kilka tygodni od złożenia zamówienia można korzystać z dodatkowej przestrzeni obiektu.

Jaką halę wybrać?

Producenci hal namiotowych oferują hale rolnicze, których parametry techniczne określa się na etapie projektowania:

  • wielkość obiektu (wysokość, szerokość, długość),
  • typ dachu (dwuspadowy, wielospadowy),
  • rodzaj poszycia (materiał PVC, blacha trapezowa, płyta warstwowa, panel z tworzywa sztucznego),
  • typ konstrukcji (aluminiowa lub stalowa).

Rozwiązania dostosowane są do przeznaczenia obiektu - będą one inne dla hali pod garaż maszyn, magazyn do przechowywania pasz, inne na obory. Dostępne na rynku hale namiotowe dla rolnictwa posiadają korzystną cechę, tj. konstrukcję modułową, która pozwala na bezproblemową rozbudowę obiektu w trakcie jego użytkowania. To sprawia, że rozwiązanie w postaci hali rolniczej może być w 100% dopasowane do aktualnych potrzeb danego gospodarstwa, nawet jeśli te potrzeby dynamicznie się zmieniają.

Zalety konstrukcji namiotowych

Hale rolnicze to doskonała alternatywa dla murowanych budynków gospodarczych. Są tańsze w eksploatacji i szybsze w budowie. W przeciwieństwie do stałych obiektów murowanych można je też rozbudowywać o dodatkowe segmenty, co zapewnia modułowa konstrukcja, dzielić i przenosić w inne miejsce. Szeroki wachlarz dostępnych wariantów rozwiązań dla tego typu obiektów sprawia, że mogą zastąpić one nie tylko tradycyjne magazyny, garaże dla maszyn czy stodoły, ale i pomieszczenia gospodarcze przeznaczone do hodowli zwierząt: obory, chlewnie, stajnie i kurniki. Wykonane z wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych nowoczesne obiekty odporne są na zmienne warunki atmosferyczne, również w podwyższonej strefie śniegowej. Nie straszny im deszcz, wiatr, śnieg czy upalne słońce. Mogą być także dodatkowo izolowane, by zapewnić odpowiednią dla przeznaczenia temperaturę. Hale projektowane są tak, by spełniać konkretne potrzeby danego gospodarstwa rolnego - zarówno małego, średniego, jak i dużego. Dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania elementów w postaci bram, podjazdów czy ścian działowych wewnątrz hal.

Konstrukcje pod obiekty rolnicze znajdą zastosowanie m.in. jako:

  • obiekty pod hodowlę zwierząt (bydła mięsnego, mlecznego, opasowego, trzody chlewnej, drobiu),
  • obiekty magazynowe (na bale, słomę, paszę dla bydła, kiszonkę, nawozy, plony),
  • hangary dla maszyn rolniczych.

Hale rolnicze można zamontować na niemal każdym podłożu - betonie, kostce brukowej, tłuczniu czy asfalcie. Zakotwienie konstrukcji może odbyć się bez konieczności wylewania fundamentów. Dzięki temu montaż hali przebiega szybko, a w razie potrzeby obiekt można przenieść w inne miejsce.

Czy na budowę hali konieczne jest uzyskanie pozwolenia?

Jeśli hala rolnicza ma być wykorzystywana sezonowo do 180 dni, w świetle obowiązującego prawa budowlanego określana jest jako tymczasowy obiekt budowlany (niepołączony trwale z gruntem i przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce nie później niż przed upływem 180 dni od rozpoczęcia budowy). W tym przypadku wystarczy zgłoszenie budowy. Jeśli jednak obiekt budowany jest z przeznaczeniem całorocznym, wymagane jest pozwolenie na budowę hali.

Jeśli zależy Ci na krótkim czasie postawienia konstrukcji, jej modułowości i związaną z tym rozwiązaniem bezproblemową zmianą układu ścian obiektu, a także możliwością rozbudowy przy jednocześnie niskim koszcie inwestycji, to warto zastanowić się nad halami namiotowymi. Nowoczesne hale rolnicze posiadać mogą podnoszone bramy, dachy z dużą przeziernością umożliwiające korzystanie z nich bez konieczności doświetlania, ogrzewanie, dodatkową warstwę izolującą, a także inne elementy, które sprawią, że obiekt będzie w 100% dopasowany do potrzeb. I choć budynki murowane nadal dominują w krajobrazie wiejskim, to wielu rolników idzie z duchem czasu i decyduje się na równie stabilne ale tańsze alternatywy. Zaoszczędzone tym sposobem środki można przeznaczyć na dalszy rozwój gospodarstwa lub zachować na przyszłość.

 Czy na budowę hali konieczne jest uzyskanie pozwolenia?

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.

Zadzwoń do nas

+48 61 813 45 23

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Kinga Żaczyk
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Aleksandra Gronek
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Beata Kędziora
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Agata Roguszczak
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marta Turska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Agnieszka Kaczmarek
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Łukasz Krzymieniecki
Specjalista ds. sprzedaży
Krystian Sałek
Specjalista ds. sprzedaży
Michał Janiszczak
Specjalista ds. sprzedaży
Jędrzej Tomalak
Specjalista ds. sprzedaży
Krystian Mizerny
Specjalista ds. sprzedaży
Hubert Włodarczak
Specjalista ds. sprzedaży
Marcin Bielawa
Specjalista ds. sprzedaży
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Natalia Tiutiunnyk
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Beata Gajewska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Elżbieta Dunowska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Lita Naukhatska
Asystentka Działu Eksportu
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej