Budowa magazynu nie musi trwać miesiącami. Nowoczesne hale magazynowe to szybkie i ekonomiczne rozwiązanie, które stosowane jest przez zarówno przez małe, jak i duże firmy. Prowadzisz działalność i zastanawiasz się, kiedy warto zainwestować w magazyn? Nie wiesz, czy to już ten moment? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Czy magazyn jest konieczny w firmie?

Nie w każdej firmie musi być magazyn. Firmy zarejestrowane jako jednoosobowa działalność gospodarcza najczęściej w ogóle go nie potrzebują. Także niewielkie przedsiębiorstwa, zajmujące się sprzedażą internetową i sprowadzające towar od dostawcy, często z niego rezygnują lub wydzielają strefę do magazynowania produktów, np. w garażu. Czy słusznie?

Choć magazyn nie jest potrzebny w każdej firmie, jedno jest pewne - jeśli osobne pomieszczenie przeznaczone do tego celu przestaje odpowiadać potrzebom rozwijającego się biznesu, to należy pomyśleć o magazynie z prawdziwego zdarzenia. Budowa magazynu ułatwi zarządzanie towarem. To ważne, bo niefunkcjonalne pomieszczenie wydłuży procesy i może nawet zablokować rozwój Twojej firmy! Producent hal namiotowych Protan Elmark oferuje hale stalowe i aluminiowe, które doskonale sprawdzą się jako obiekty na magazyny rolnicze, przemysłowe i inne.

Jakie są funkcje magazynu?

Zadania magazynu można podzielić na 3 główne działy:

 • spedycja - przeładunek i składowanie produktów
 • produkcja - przechowywanie zapasów: gotowych produktów i surowców niezbędnych do ich wytworzenia
 • dystrybucja - dostawa i wysyłka

To, jak duży będzie magazyn, zależy od potrzeb konkretnej firmy - małe najczęściej wydzielają wymienione wyżej strefy w obrębie jednego obiektu ze względu na przeznaczenie, większe przedsiębiorstwa posiadają ogromne powierzchnie magazynowe, składające się z wielu obiektów - np. magazynu do przeładunku i składowania produktów, przechowywania surowców czy dystrybucji, a także z magazynu centralnego.

W jakich branżach magazyn jest koniecznie potrzebny?

Magazyny to obiekty, które wykorzystywane są w wielu branżach do przechowywania, przeładunku i dystrybucji produktów. Budowa magazynu sprawdzi się dla firm specjalizujących się:

 • w handlu tradycyjnym oraz internetowym;
 • w usługach (np. wypożyczalnia sprzętu zimowego w mieście, wypożyczalnia sprzętu wodnego nad rzeką, punkt wymiany opon);
 • w produkcji, np. mebli lub chemii gospodarczej do przechowywania surowców i gotowych produktów;
 • w budownictwie;
 • w gastronomii (cała branża HoReCa).

Budowa magazynu nie jest konieczna dla małych  firm, ale obiekt tego typu znacznie ułatwi pracę, szczególnie przy konieczności przechowywania dużej liczby produktów, niezależnie od obranej polityki ich składowania. Nie chcesz przepłacać budując magazyn teraz, bo nie wiesz, jak Twój biznes rozwinie się w przyszłości? Postaw na hale namiotowe pod magazyn! Budowa hal jest szybka, a obiekty tego typu, ze względu na ich modułowy charakter, mogą być rozbudowywane w przyszłości o dodatkowe segmenty.

Wynajem czy budowa?

Zastanawiasz się, co się bardziej opłaca - wynajem czy budowa hal namiotowych? Jako producent polecamy hale magazynowe budowane od zera. Dlaczego? Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest idealne dopasowanie obiektu do indywidualnych potrzeb Twojej firmy, a budowa magazynu w PE to gwarantuje. Nasze hale magazynowe dostosowujemy już na etapie projektowym, zwracając uwagę na potrzeby wynikające z charakteru branży, indywidualnych preferencji, a także ograniczeń związanych z możliwością zagospodarowania terenu.

Budowa magazynu - na co zwrócić uwagę?

Budowa magazynu to proces, który powinien być poprzedzony analizą potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Zastanów się, jakie funkcje ma spełniać magazyn, czy będziesz go używać cały rok, czy tylko w wybrane miesiące, jak duży powinien być i jakiego typu produkty chcesz w nim przechowywać. Weź pod uwagę także lokalizację i warunki zabudowy działki. Rozważenie wszystkich aspektów pozwoli na stworzenie projektu, który będzie w 100% funkcjonalny. 

Technologie wspomagające pracę magazynu

Decydując się na budowę lub wynajem magazynu warto też rozważyć wykupienie technologii informatycznych, które umożliwią szybki odczyt informacji, prowadzenie stanów magazynowych, itp. Najbardziej znane systemy wspomagające pracę magazynu to:

 • ERP (ang. Enterprise Resource Planning) - zbiór współpracujących ze sobą aplikacji z zakresu księgowości, kadr i płac, finansów, itd. Wszystkie podpięte do bazy danych.
 • WMS - narzędzia do obsługi procesów magazynowych, działających w oparciu o automatyzację procesów, dynamiczne magazynowanie oraz elastyczne dopasowanie do różnych branż oraz produktów. Do grupy systemów WMS należą narzędzia takie jak LoMag, PSIwms.

Jakie są koszty wyposażenia i utrzymania magazynu?

Nie ma dwóch takich samych magazynów - w zależności od wielkości i wyposażenia, ceny będą kształtowały się inaczej. Koszty  stałe to:

 • obsługa magazynu - wynagrodzenie, koszt związany z pozyskaniem, szkoleniami, itp.
 • utrzymanie budynku - koszt oświetlenia, ogrzewania, itp.
 • kupno wyposażenia - regały, wózki, plandeki, czytniki.

FAQ

W jakich branżach konieczny jest magazyn?

Magazyn sprawdzi się w wielu branżach - handlu, usługach, produkcji. Jego wielkość i funkcja uzależnione są od wielkości oraz charakteru prowadzonej działalności. 

Czy magazyn można wybudować bez pozwolenia?

Tak, magazyny sezonowe, tj. użytkowane przez okres krótszy niż 180 dni (licząc od daty rozpoczęcia budowy), to obiekty, do budowy których niepotrzebna jest zgoda. Wystarczy zgłoszenie. 

Dlaczego warto zbudować magazyn?

Magazyn to obiekt, który ułatwi pracę i zarządzanie towarem. Budowa magazynu to duże usprawnienie dla wielu firm, szczególnie tych, zajmujących się handlem internetowym, produkcją czy usługami.

Jakie są koszty budowy magazynu?

Budowa magazynu w Protan Elmark to spersonalizowany proces, dlatego nie mamy jednego cennika. Hale magazynowe to obiekty, na których cenę wpływ ma lokalizacja, a także rodzaj wykorzystanych materiałów oraz ich wielkość.

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Hanna Majchrowicz
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Natalia Werno
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Mirosław Nawrot
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Nawojczyk
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta