Optymalne magazynowanie towarów skutecznie usprawnia pracę i przynosi wymierne korzyści finansowe. Znajomość zasad przechowywania produktów pozwala magazynować je nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie. Warto wiedzieć, czym właściwie jest magazynowanie, jak sprawnie je zorganizować oraz którą z technik wybrać dla konkretnych działalności.
Magazynowanie - zarówno z definicji, jak i z praktyki - jest złożonym procesem, który opiera się na przyjmowaniu, czasowym składowaniu oraz przygotowywaniu towarów do dalszego transportu. Całość tworzy zestaw uporządkowanych czynności, których sprawne wykonane gwarantuje najlepsze korzyści. Jak wiadomo, planowanie jest kluczem do sukcesu w wielu gałęziach biznesu, szczególnie istotne jest zaś w magazynowaniu towarów. Warto zatem poznać 4 kroki w procesie przechowywania i dystrybucji towarów.
Magazynowanie jak każdy proces, składa się z kilku faz, które dla najlepszych efektów, muszą zostać zrealizowane w konkretnej kolejności. A mianowicie:
Kiedy dokładnie określisz poszczególne kroki magazynowania i dystrybucji towarów, czas przejść do wyboru metody ich składowania. Odpowiednio dobrana, pozwoli w pełni zoptymalizować przepływ towarów i operatorów. Dzięki temu uda się zapewnić najlepszą wydajność oraz wymierne korzyści finansowe. Jakie zasady magazynowania towarów wybiera się najczęściej?
Metoda ABC
Metoda ABC to jedna z technik magazynowania, związana z segregowaniem towarów zgodnie z ich rotacją. W praktyce oznacza to, że towary umieszcza według kategorii ABC, dzielących ładunki na 3 grupy według liter:
Metoda LIFO
Metoda LIFO z ang. Last In First Out (tłum. ostatnie weszło, pierwsze wyszło) to technika magazynowania, w której - zgodnie z nazwą - najbliższej strefy pakowania umieszcza się te towary, które trafiły do magazynu jako ostatnie.
Metoda FIFO
Metoda FIFO z ang. First In First Out (tłum. pierwsze weszło, pierwsze wyszło) to przeciwstawna do LIFO metoda magazynowania towarów. W jej ramach produkty wprowadzone do magazynu jako pierwsze znajdują się najbliżej strefy pakowania i wyjadą z niego szybciej niż nowe towary.
To jaką zasadę magazynowania wybierzesz, w dużej mierze zależy od profilu działalności Twojej firmy. Jeśli masz produkty o krótkim terminie przydatności lub spożycia, najlepsza będzie metoda FIFO, dzięki której produkty opuszczają magazyn po kolei. Natomiast przy każdym innym rodzaju działalności, możesz skupić się na zasadzie ABC. Co ważne - dla jeszcze większej wydajności metodę ABC możesz łączyć z FIFO lub LIFO. Która będzie dla Ciebie najlepsza? Specjaliści od zasad magazynowania towarów zalecają, by w celu dobrania skutecznej metody, wykonać audyt w magazynie.
Oprócz wybrania najlepszej techniki magazynowania towarów i dystrybucji towarów, na sam proces wpływ mają inne czynniki, spośród których zwykle wymienia się:
Oprócz odmiennych zasad magazynowania, można wymienić także różne rodzaje składowania ładunków w magazynach. Są to:
Często miejscami na magazynowanie towarów są hale stalowe czy hale namiotowe. Istotne, by nie zabrakło w nich kompleksowego zaplecza technicznego, znacznie usprawniającego pracę. W szczególności są to:
Wprowadzenie kompleksowych zasad i przestrzeganie procedur przechowywania sprawią, że magazynowanie towarów żywnościowych, odzieżowych, sezonowych, a nawet niebezpiecznych, będzie w pełni wydajne i dostarczy wymiernych korzyści.
Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
2627-CPR-1090-1.84933482.TÜVRh.21.02
Copyrights 2025 Protan-Elmark
Reklama i budowa wizerunku w sieci: WIDOCZNI