Zakup działki pod halę namiotową - na co zwrócić uwagę?

Hale namiotowe to rozwiązanie, które stosuje wiele dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw. Ich wielorakie zastosowanie np. przemysłowe, eventowe, czy magazynowe pozwala usprawnić system dystrybucji, a także logistyki każdej firmy. Jednak przed montażem hali, konieczne jest wybranie odpowiedniego gruntu i działki.

Decydując się na kupno działki najczęściej zwracamy uwagę na cenę oraz atrakcyjną lokalizację. Jednak istnieje jeszcze jeden ważny, o ile nie najważniejszy czynnik - rodzaj gruntu.

Jakich gruntów unikać?

Jakich gruntów unikać?

Na wstępie należy pamiętać, że nie każda powierzchnia jest odpowiednia pod budowę hali. Cena montażu obiektu jest uzależniona właśnie od rodzaju podłoża. Przede wszystkim należy unikać gruntów wysadzinowych. Jest to poważne ryzyko dla przyszłych właścicieli hali. Dlaczego? Otóż zamarzająca w gruncie woda powoduje wzrost jego objętości. Wiąże się to zazwyczaj z uniesieniem gruntu, a tym samym podniesieniem obiektu. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia hali.

Inną wadą jest niestabilność podłoża, (np. w przypadku mokradeł) - często to główny czynnik, wpływający na obniżenie ceny gruntu. Jeżeli pojawiają się wątpliwości dotyczące przydatności należy zwrócić się do geotechnika z prośbą o ocenę gruntu. Mimo że doświadczeni konstruktorzy i montażyści hal są w stanie poradzić sobie niemal z każdym podłożem, trzeba pamiętać, że może to się wiązać z odpowiednim przygotowaniem terenu, a tym samym ze wzrostem kosztów inwestycji.

W jakie grunty warto inwestować?

Najbardziej odpowiednie powierzchnie pod montaż hal to takie, które charakteryzują się małą ściśliwością (czyli takie, które nie zmniejszają objętości pod wpływem obciążenia) i dobrym przepuszczaniem wody. Jeśli jesteśmy już posiadaczami działki, która nie bardzo nadaje się pod budowę obiektu użytkowego, jakim jest hala namiotowa, warta będzie rozważenia inwestycja w utwardzenie lub wymianę gruntu.

 W jakie grunty warto inwestować?

Jeżeli grunty inwestycyjne zaliczają się do budowlanych, to zależnie od wielkości hali warto skorzystać ze stóp lub ław fundamentowych. Innym sprawdzonym rozwiązaniem są kotwy gruntowe - stosunkowo tanie i szybkie w realizacji. W przypadkach gdy ingerencja w podłoże jest z jakiś przyczyn niedopuszczalna (np. ze względu na ochronę konserwatorską) konstruktorzy proponują kotwienie hal do żelbetowych płyt prefabrykowanych, np. drogowych.

Oddzielnym zagadnieniem są tzw. grunty nienośne lub nasypy niebudowlane. W takich przypadkach można zaproponować lokalną wymianę gruntu pod fundament. Natomiast przy halach lekkich a więc o małych gabarytach, stosuje się wyrównanie podłoża i rozłożenie prefabrykowanych płyt żelbetowych drogowych lub lotniskowych.

Przeznaczenie hali a rodzaj działki

Niezależnie od tego, czy planujemy postawić halę magazynową, przemysłową, czy imprezową trzeba zwrócić uwagę na uzbrojenie terenu oraz dojazd. Odpowiednio przygotowany wjazd i wyjazd jest szczególnie ważny dla hal o przeznaczeniu magazynowym czy przemysłowym. Częsty transport i rozładunek tirów wymaga zadbania o komfortowy i przestrzenny parking wraz z dojazdem do niego. Myśląc także o organizacji eventu, konferencji, czy wesela warto pamiętać o wygodzie gości, jaką jest utwardzona droga do obiektu. Przyłączenie niezbędnych sieci i mediów to także istotny czynnik zwiększający użyteczność obiektu. Pamiętajmy, że budowa hali namiotowej to inwestycja na długie lata, dlatego tak istotny jest rozważny zakup gruntu, dostosowanego do potrzeb obiektu.

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta