Zastanawiasz się, jak założyć hodowlę koni? Jeśli praca z tymi zwierzętami nie jest Ci obca, a hodowla to Twoje marzenie - zapoznaj się z naszym artykułem! Podpowiadamy, jak założyć hodowlę koni i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Zanim podejmiesz działania, stwórz biznesplan

Własna stadnina koni sportowych lub rekreacyjnych to przedsięwzięcie, które wymaga dużej wiedzy z zakresu pielęgnacji i wymagań dot. odpowiednich warunków. Nie bez znaczenia są także kwestie logistyczne. Należy dążyć do spełniania swoich marzeń, to jasne! Jednak założenie hodowli koni to naprawdę duże zobowiązanie - zarówno finansowe, jak i czasowe. Tu nie wystarczą same dobre chęci. Jak sprawdzić, czy hodowla koni jest opłacalna? Tworząc biznes plan! To pierwszy i obowiązkowy punkt, jeśli chcesz założyć hodowlę koni.

Tworząc plan dotyczący założenia własnej hodowli koni weź pod uwagę aspekty takie jak:

 • wiedza i doświadczenie - Czy je posiadasz? Czy wiesz, jak pracować z końmi? Czy potrzebujesz fachowego wsparcia innej osoby w tym zakresie?
 • przestrzeń - Czy posiadasz przestrzeń, którą możesz zaadaptować na stajnię i inne obiekty niezbędne w hodowli koni? Czy mieszczą się one obok terenu, który przeznaczone będzie na pastwisko?
 • finanse - Czy dysponujesz lub możesz dysponować (w ramach np. dofinansowań) zasobami finansowymi, które pozwolą na zakup koni, dostosowania lub wybudowania obiektów dla koni? Ile osób zatrudnisz i jakie będą ich pensje? Jaki miesięczny koszt generować będzie Twoja hodowla i czy to koszt, na który możesz sobie pozwolić?

Jeśli chcesz założyć hodowlę koni, to pamiętaj, by tworząc biznesplan przeanalizować wiele możliwości, uwzględniając także czarny scenariusz. Niestety zyski nie pojawiają się od razu i może się okazać, że początkowo hodowla koni nie będzie opłacalna. Stworzenie takiego biznesplanu pomoże, w razie trudności, w realizacji planu B bez dodatkowego stresu.

Hale dla koni

Aby stworzyć małą stadninę koni, potrzebujesz:

 • pastwiska;
 • stajni;
 • pomieszczeń magazynowych;
 • hali pod ujeżdżalnię;
 • myjni dla koni.

Jeśli dysponujesz zabudową gospodarczą, możesz ją dostosować do potrzeb koni - np. oborę przerobić na stajnię, wykorzystać istniejące magazyny, itp. Dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem jest także inwestycja w hale namiotowe.

Hale dla koni producenta Protan Elmark to obiekty, które spełniają wszelkie normy i wytyczne. Tworzymy je podczas ścisłej współpracy z inwestorem, dzięki czemu mamy pewność, że gotowe hale rolnicze dla koni w pełni spełniają jego oczekiwania. Proponowane przez nas obiekty mogą zostać wykorzystane jako m.in.:

 • stajnie dla zwierząt;
 • hale magazynowe na sprzęt i akcesoria;
 • hale magazynowe na paszę bądź siano;
 • kryte ujeżdżalnie koni;
 • pomieszczeń dla kadry instruktorskiej.

Dobierane na etapie projektowym parametry hal pozwalają na stworzenie obiektu funkcjonalnego i bezpiecznego przez 365 dni w roku, nawet podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Proponowane przez nas rozwiązanie jest ekonomiczną alternatywą dla obiektów murowanych - pozwala na szybką budowę hal dla koni, co jest szczególnie istotne dla nowych inwestorów, a także osób, które myślą o szybkiej i taniej rozbudowie działalności.

Czy hodowla koni jest opłacalna?

Zastanawiasz się, jak założyć hodowlę koni, by przynosiła ona zyski? Przede wszystkim zastanów się, jakie konie chcesz hodować. Możliwości jest wiele. Najpopularniejsze z nich to m.in. hodowla koni w agroturystyce, hodowla koni sportowych, a także do hipoterapii. Konie to dobry materiał na biznes - może przynieść sporo zysków, jednak należy przygotować się też na duży wkład finansowy.

Decydując się na założenie stadniny koni należy przede wszystkim jednak kierować się miłością do tych zwierząt.

Dofinansowania

Planując założenie jakiejkolwiek działalności, warto sprawdzić, jakie dodatkowe środki finansowe można uzyskać. Taki zastrzyk gotówki pozwoli na dynamiczny start działalności. Regulaminy programów, w ramach których przyznawane jest dofinansowanie do hodowli zwierząt zmieniają się, planując więc założenie hodowli koni, warto je śledzić, by być na bieżąco i móc spełnić warunki dotacji.

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Hanna Majchrowicz
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta