Budowa hal rolniczych – co warto wiedzieć?

Małe i duże gospodarstwa z powodzeniem wykorzystują hale namiotowe jako magazyny, garaże czy pomieszczenia dla zwierząt. Dowiedz się, jak wygląda budowa hal rolniczych i z jakimi formalnościami się wiąże.

Budowa hali rolniczych z pozwoleniem czy bez?

Hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w branży rolniczej, której również zależy na czasie. Budowa hali rolniczej trwa krócej niż w przypadku klasycznych budynków gospodarskich. Wciąż jest to jednak inwestycja budowlana, dlatego inwestor jest zobowiązany do:

 • zgłoszenia budowy – w przypadku budowy hal rolniczych sezonowych;
 • uzyskania pozwolenia na budowę – w przypadku budowy hal rolniczych całorocznych.

Sezonowe hale rolnicze mogą być użytkowane w jednym miejscu nie dłużej niż 180 dni, wliczając w to okres potrzebny na budowę obiektu. Jeśli jednak chcesz korzystać z hali przez cały rok, lepszym rozwiązaniem będzie po prostu uzyskanie pozwolenia na budowę.

Specyfika hal rolniczych

Budowa hal rolniczych jest szybka, a nowo powstałe obiekty ze względu na uniwersalny charakter zastępują kosztowne i czasochłonne inwestycje budowlane. Hale rolnicze są ekonomiczną alternatywą, która sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach.

Jako producent hal wiemy, jak ważne jest, by obiekt spełniał indywidualne potrzeby inwestora, dlatego w skład naszych usług wchodzi nie tylko budowa, ale i projektowanie hal rolniczych. Dzięki temu jest to spersonalizowany proces, którego efektem jest hala dopasowana do specyfiki danego gospodarstwa i konkretnych potrzeb właściciela (koniec z wykonawcami, którzy samodzielnie wprowadzają modyfikacje do zamówienia). Indywidualne ustalenia z zakresu budowy hal rolniczych dotyczą m.in.:

 • wielkości,
 • wysokości,
 • typu dachu,
 • typu konstrukcji,
 • rodzaju poszycia,
 • liczby dodatkowych elementów.

Koszt budowy hali rolniczej ustalamy indywidualnie – bierzemy pod uwagę m.in. parametry obiektu, a także jego lokalizację.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy hal rolniczych?

Uzyskanie niezbędnych pozwoleń i dokumentów to jedno. Budowa hali rolniczej wymaga również ustalenia parametrów, które wynikają zarówno z preferencji inwestora, jak i przeznaczenia konstrukcji. Czy hala rolnicza będzie adaptowana na magazyn na paszę, garaż dla maszyn rolniczych czy oborę dla krów? Czy z obiektu będziesz korzystać tylko w sezonie, czy przez cały rok? Czy powinien być ogrzewany? Jak powinna wyglądać przestrzeń wewnątrz – czy potrzebujesz dodatkowych pomieszczeń? Jak duże będą?

Nie znasz odpowiedzi na niektóre pytania? Nie wiesz, jaki rodzaj poszycia wybrać? Projektowanie hal rolniczych jest naszą codziennością – doradzimy Ci najbardziej funkcjonalne rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Konstrukcja – stalowa czy aluminiowa

Budowa hal rolniczych w Protan Elmark to proces, który dostosowujemy do typu obiektu i jego przeznaczenia. Klienci mają do wyboru dwie konstrukcje – produkujemy aluminiowe i stalowe hale rolnicze.

 • Hale aluminiowe – lekka i odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja doskonale sprawdzi się szczególnie przy budowie hal rolniczych sezonowych – dzięki niskiej wadze jej montaż i demontaż jest szybki.
 • Hale stalowe – stabilne i odporne na warunki atmosferyczne konstrukcje wytrzymują nawet duże obciążenia śniegowe, dlatego bez obaw mogą być wykorzystywane jako całoroczne obiekty także w rejonach podwyższonej strefy śniegowej.

Jak dobrać poszycie?

Budowa hali rolniczej wymaga wyboru poszycia dostosowanego do przeznaczenia obiektu. W Protan Elmark produkujemy:

 • hale plandekowe – wykończone poszyciem z trwałej plandeki PCV sprawdzą się zarówno do budowy hal rolniczych całorocznych, jak i sezonowych. Doskonale chronią przed deszczem i wiatrem, ze względu na łatwość montażu, chętnie wykorzystuje się je przy budowie obiektów tymczasowych.
 • hale z blachy trapezowej – trwałe, odporne na warunki atmosferyczne hale z poszyciem wykonanym z blachy trapezowej sprawdzą się np. jako całoroczne obiekty pod garaże dla maszyn rolniczych.
 • hale z płyty warstwowej – najtrwalsze poszycie, cechujące się bardzo dobrą izolacją termiczną. Świetnie sprawdzi się do przechowywania wrażliwych na temperaturę produktów, a także jako obiekt pod oborę czy stajnię.

Dalsza rozbudowa? To proste!

Martwisz się, że budowana teraz hala rolnicza może być niewystarczająca w przyszłości? Budowa hal rolniczych w Protan Elmark może mieć wiele etapów! Proponowane przez nas obiekty są modułowe, dzięki czemu w prosty sposób możesz rozbudować je o dodatkowy segment nawet w trakcie użytkowania. Projektowanie hal rolniczych uwzględnia rozwój działalności naszych klientów.

FAQ

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę hali rolniczych?

To zależy. W przypadku całorocznych hal rolniczych jest potrzebne pozwolenie na budowę (takie samo, jak w przypadku murowanego budynku), przy obiekcie sezonowym wystarczy zgłosić jego budowę.

Ile kosztuje hala rolnicza?

Koszt hali rolniczej zależy od jej typu, wielkości, przeznaczenia, a także lokalizacji i parametrów. Każde zlecenie wyceniamy indywidualnie. Skorzystaj z konfiguratora dostępnego na stronie i wyślij zapytanie o cenę konkretnego obiektu.

Nie mam projektu, czy to jest problem?

Usługa budowy hal w Protan Elmark uwzględnia również projektowanie hal rolniczych.

Co jeśli mam swój projekt?

Projektowanie to etap wliczony w cenę budowy hal rolniczych, dlatego nie musisz dodatkowo inwestować w projekt.

Skąd mam pewność, że hala rolnicza spełni moje potrzeby?

Każdą halę projektujemy na zamówienie, uwzględniając preferencje klienta. Dostosowujemy rozwiązania do potrzeb danej branży, a także firmy.

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Hanna Majchrowicz
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Natalia Werno
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Mirosław Nawrot
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Nawojczyk
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta