Jak dostosować budynki inwentarskie do wymogów Unii Europejskiej?

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, co oznacza, że musi przestrzegać unijnych praw. Istnieje wiele norm, wśród których łatwo się pogubić. Obejmują one także budynki inwentarskie. Unia dąży do maksymalizacji higieny, zapewnienia stosownych warunków dla zwierząt, ale także do utrzymania dobrych wyników poszczególnych gospodarstw. Współczesny rolnik jest zobowiązany do spełniania wymogów, które obejmują między innymi pomieszczenia dla zwierząt, magazyny (na pasze, maszyny rolnicze, nawozy itd.). Nie wiesz jak dostosować budynki inwentarskie do wymogów Unii Europejskiej? Postaramy się pomóc!

Znacznie łatwiej dostosować nowe niż stare budynki

Dostosowanie budynku inwentarskiego do wymogów unijnych warto przeprowadzić już na etapie jego projektowania. Dlatego zadanie to będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli zdecydujesz się na nowy obiekt, zamiast adaptować ten, który był używany w Twoim gospodarstwie od pokoleń. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem mogą okazać się hale namiotowe od Protan Elmark

Zacznij od planu

To, jak dostosować budynki inwentarskie do wymogów Unii Europejskiej, powinniśmy wziąć pod uwagę już na etapie ich projektowania. Później, po wzniesieniu obiektu trudniej może być wprowadzić pewne zmiany. Może też okazać się, że niektóre z nich będą wręcz nieopłacalne.

Pamiętaj o tym, że w świetle obowiązujących przepisów wielkość budynku inwentarskiego musi być dostosowana między innymi do:

 • specyficznych potrzeb wybranego gatunku,
 • ilości sztuk zwierząt.

Według przepisów każde zwierze hodowlane, jeśli jest trzymane w zamknięciu, musi mieć do swojej dyspozycji odpowiednią, określoną ilość miejsca. Dlatego warto zaplanować budynek o odpowiedniej powierzchni, aby nic nas nie ograniczało.

Wymogi Unii Europejskiej określają także rodzaj materiałów, jakie powinny zostać wykorzystane do budowy. Muszą być one:

 • nieszkodliwe dla zwierząt przebywających wewnątrz,
 • łatwe w czyszczeniu,
 • łatwe w dezynfekcji

Dodatkowo hodowca ma obowiązek zapewnić odpowiednie sztuczne oświetlenie wnętrza lub świetliki, które dostarczą do wnętrza stosowną ilość światła.

Wszystkie powyższe czynniki warto brać pod uwagę projektując budynki inwentarskie. Ponadto trzeba mieć w pamięci także to, że przepisy są zmienne. Dlatego idealną inwestycją będzie budynek, który w trakcie użytkowania będzie można przeorganizować lub w razie konieczności powiększyć. W Protan Elmark mamy ogromne doświadczenie w projektowaniu oraz wznoszeniu hal rolniczych (między innymi obór, chlewni, owczarni czy hal dla koni). Możesz nam zaufać - zaplanujemy dla Ciebie budynek dostosowany do unijnych wymogów.

Urządzenie budynku inwentarskiego

Nie wolno zapomnieć o tym, że wielkość budynku to tylko jeden z aspektów. Ważne jest także jego odpowiednie wyposażenie i urządzenie. We wnętrzu muszą panować określone warunki higieniczne oraz życiowe - np. odpowiednia wilgotność i temperatura. Dlatego przemyśleć także sposób ocieplenia i wentylacji budynków inwentarskich.

Na etapie planowania warto zastanowić się także nad tym, na jakim wyposażeniu będzie nam zależało - od tego będzie bowiem zależeć projektowanie ciągów technologicznych. Warto wiedzieć, czy chcemy, aby w obiekcie znalazły się:

 • paszociągi,
 • poidła,
 • silosy,
 • zagrody,
 • furtki przepędowe.

A może ze względu na charakter działalności potrzebne będą jeszcze inne sprzęty?

Nowoczesne budynki inwentarskie dostosowane do wymogów unijnych

Nowoczesne budynki i hale inwentarskie muszą spełniać nie tylko wymogi unijne, ale również te krajowe. Obecnie, aby uznać obiekt za dostosowany do wymogów Unii Europejskiej, powinien on:

 • dać możliwość zastosowania proekologicznych technologii,
 • być energooszczędny,
 • charakteryzować się krótkim czasem amortyzacji,
 • być funkcjonalnie wyposażony.

Dodatkowo warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami zawartymi w poszczególnych przepisach. Warto pamiętać o tym, że obiekt powinien nie tylko spełniać wszelkie normy prawne, ale także być funkcjonalny i dostosowany do potrzeb hodowcy.

Wymogi ogólne

Jeżeli zależy Ci na budynku inwentarskim dostosowanym do przepisów unijnych, warto zapoznać się z ogólnymi wymogami. Dotyczą one między innymi:

 • zabezpieczeń przeciwpożarowych,
 • zabezpieczeń na wypadek konieczności ewakuacji zwierząt,
 • systemów ochrony przed szkodnikami (gryzonie, ptaki, owady),
 • poszczególnych pomieszczeń,
 • stosowanych urządzeń.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Mamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji oraz wznoszeniu hal rolniczych. Dla naszych klientów zrealizowaliśmy wiele projektów, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Znamy się między innymi na:

Chętnie zaprojektujemy i wykonamy obiekt spełniający nie tylko wszystkie unijne normy, ale także będący odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Najwyższa jakość, wytrzymałość, odporność na warunki pogodowe i intensywne użytkowanie oraz niskie koszty utrzymania to tylko niektóre cechy, które charakteryzują nasze rozwiązania. Dlatego, jeżeli chcesz zainwestować w nowoczesne, zgodne z unijnymi normami budynki inwentarskie, zgłoś się do nas!

Hale namiotowe dostępne w całej Polsce

Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Skonfiguruj halę

Wyślij zapytanie

Administratorem Twoich danych jest PROTAN ELMARK
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Zgoda na kontakt w formie elektronicznej (e-mail)

Zadzwoń do nas

+48 690 690 510

Lub bezpośrednio z działem sprzedaży

Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta
Kinga Kraśner
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agata Bogacka
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Marta Turska
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Agnieszka Kaczmarek
Starszy Specjalista ds. Sprzedaży
Łukasz Krzymieniecki
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Sałek
Ekspert Handlowo-Techniczny
Krystian Mizerny
Ekspert Handlowo-Techniczny
Hubert Włodarczak
Ekspert Handlowo-Techniczny
Marcin Bielawa
Ekspert Handlowo-Techniczny
Iwona Matyniak
Specjalista ds. sprzedaży
Agnieszka Rybarska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Marcin Janowski
Dyrektor Sprzedaży Eksportowej
Agnieszka Wysocka
Export Development Manager
Klaudia Rozmiarek
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Elżbieta Dunowska
Menadżer Sprzedaży Eksportowej
Magdalena Walczak
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Patrycja Smorawińska
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Natalia Skupniewicz
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Julia Wieczorek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Marta Rozmiarek
Specjalista Sprzedaży ds. Eksportu
Bezpłatna wycena
Aleksandra Gronek
Kierownik Działu Obsługi Klienta